Večer lidí dobré vůle vynesl na Velehradě téměř 800 000 korun, výtěžek pomůže i jižní Moravě

Téměř 800 000 korun vynesl nedělní benefiční koncert Večer lidí dobré vůle na Velehradě na Uherskohradišťsku. Lidé mohli posílat dárcovské SMS, koncert přenášela Česká televize i Český rozhlas. Výtěžek koncertu poputuje lidem na jižní Moravě, které zasáhlo ničivé tornádo. Postižené obce a tamní obyvatele podporují také různé sbírky, ve kterých se již vybrala miliarda korun.

Velehrad Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hudebník Jiří Pavlica na Velehradě, kde se konala církevní slavnost Dny lidí dobré vůle.

Na koncertě vystoupil i Jiří Pavlica s Hradišťanem | Foto: Dalibor Glück | Zdroj: ČTK

Peníze z velehradského koncertu získá také Nadační fond Adiuvare, který podporuje studium mladých lidi ze sociálně slabších poměrů, a také lidé, kteří kvůli koronavirové pandemii přišli o peníze nutné k zajištění základních životních potřeb.

‚Velehrad se plní, což je krásné.‘ Na cyrilometodějské slavnosti dorazili první poutníci a návštěvníci

Číst článek

Loni se při velehradském benefičním večeru vybralo téměř půl milionu korun, návštěvnost však byla loni kvůli pandemii koronaviru výrazně omezená. Na nádvoří před velehradskou bazilikou mohlo maximálně tisíc lidí. Letos mohlo vzhledem k epidemickým opatřením na koncert do 5000 lidí. Stanovený počet nebyl podle tajemníka Dnů lidí dobré vůle Josefa Kořenka překročen. Nádvoří bylo z větší části plné, lidé koncert sledovali a poslouchali i z okolních prostor.

Na koncertě vystoupil Jiří Pavlica s Hradišťanem, houslista Václav Hudeček, zpěvák David Deyl, sopranistka Petra Alvarez Šimková s rodinou, Antikvartet Dušana Vančury, Slovácký komorní orchestr i členové zlínské Filharmonie Bohuslava Martinů.

‚Síla a sounáležitost občanů.‘

Koncert připomenul lidi, kteří bojovali s pandemií koronaviru, zdravotníky, zaměstnance služeb, policisty či vojáky. Představen byl příběh vojenského kaplana i rodiny, kde pomáhali s doučováním dětí dobrovolníci Maltézské pomoci. Návštěvníky pozdravil i válečný veterán, poslední český žijící pilot druhé světové války, armádní generál Emil Boček. „Chtěl bych poděkovat všem, kteří se podíleli a podílí na likvidaci covidové pandemie,“ uvedl Boček.

Lidé poslali obcím zasaženým tornádem miliardu. Nejvíce peněz má sbírka Diecézní charity Brno

Číst článek

Poděkoval také lidem, kteří pomáhali a pomáhají likvidovat následky ničivého tornáda na jižní Moravě. „Je vidět síla a sounáležitost občanů,“ řekl Boček, který také vyjádřil soustrast rodinám, které přišly o své nejbližší. Boček také ocenil olomouckého arcibiskupa Jana Graubnera za jeho podporu a péči o veterány druhé světové války.

Účastníci koncertu si na Velehradě také připomněli letošní 1100. výročí úmrtí sv. Ludmily, patronky rodin a první české světice, rok sv. Josefa, také 170. výročí narození Antonína Cyrila Stojana a sté výročí jeho jmenování olomouckým arcibiskupem.

Večer lidí dobré vůle zakončil první den cyrilometodějských slavností na Velehradě, které patří k největším církevním akcím v zemi. Dny lidí dobré vůle se každoročně konají 4. a 5. července, vyvrcholí v pondělí dopoledne slavnostní poutní mší.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme