Večerní bouřka po sobě zanechala spadané stromy a domácnosti bez proudu

Větrná smršť, lijáky a blesky se večer a v noci prohnaly Českem. Živel způsobil větší škody mimo jiné na Plzeňsku nebo ve středních Čechách, na řece Smědá v Libereckém kraji zase vyhlásili třetí stupeň povodňové aktivity. Nejvíc zasahovali hasiči v Českobudějovickém a Královéhradeckém kraji. Nejčastěji tam odstraňovali spadlé stromy nebo odčerpávali vodu. Voda se dostala také do lochkovského tunelu na pražském okruhu, řidiči tam museli projíždět jen velmi pomalu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Popadané stromy na silnici ve Svinarech nedaleko Hradce Králové | Foto: Martin Pařízek

V Hradci Králové spadl strom na projíždějící auto a zranil dva lidi. Smůlu měly tisíce hudebních fanoušků, které přitáhla na festival Rock for people legendární kapela Faith No More. Právě její koncert pořadatelé zrušili poté, co se areálem prohnala bouře, která způsobila výpadek proudu a několik lehčích zranění.

V lesním úseku na komunikaci mezi obcemi Svinary a Bělčí nad Orlicí nedaleko Hradce Králové je popadaných několik stovek stromů. Hasiči se silnici snažili zprůjezdnit už kolem 23. hodiny večer, protože se nedaleko nachází chatová osada, odkud se lidé potřebují dostat do města. Tato vedlejší komunikace ale nadále zůstává neprůjezdnou.

„Ještě včera odpoledne tu stál les, dnes tu jsou stromy zlámané napůl. Je to obrovská paseka, která tady vznikla. Nohou se tam prakticky nedá vkročit. Hradbu stromů budou muset hasiči rozřezat. Pracovat budou během celého dne,“ říká přímo z místa reportér Českého rozhlasu Martin Pařízek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci u Svinar nedaleko Hradce Králové popsal v Ranním Radiožurnálu reportér Martin Pařízek

Hasiči vyjížděli téměř po celém regionu. Tři desítky zásahů mají za sebou například na Trutnovsku. Silný vítr lámal stromy a větve. Na Rychnovsku docházelo k výpadkům proudu hned v několika lokalitách. Poruch bylo na území celých východních Čech celkem 12.

V jižních Čechách bouřky nejsilněji udeřily na Českobudějovicku, Českokrumlovsku a Jindřichohradecku. Tam dokonce popadané stromy a větve uzavřely několik komunikací. Na třech lokálních tratích na Českobudějovicku nejezdily vlaky.

Místy vypadla elektřina. Na Lipensku větve přerušily dráty vysokého napětí. Podle energetiků šlo ale o drobné lokální zásahy.

Za to jihočeští hasiči se nezastavili. Při 80 výjezdech likvidovali hlavně popadané stromy a větve. Padesátkrát museli čerpat vodu hlavně ze sklepů. Blesk zapálil čtyři stromy a jednu zahradní chatku v Českých Budějovicích.

Potíže má po noční bouřce i železnice. Podle mluvčího Českých drah Petra Šťáhlavského jde hlavně o tratě na východě Čech.

„Nad ránem došlo na některých tratích k přerušení provozu kvůli padajícím stromům, sesuvům půdy nebo podemletím trati. V tuto chvíli jde o čtyři úseky, většinou jsou to regionální tratě – z Frýdlantu do Jindřichovic pod Smrkem nebo z Raspenavy do Bílého Potoka. Stromy spadly na trať z Nové Paky do Lomnice nad Popelkou nebo z Týniště nad Orlicí do Letohradu.“

ČRo, Jiří Čondl, Michaela Vydrová, Martin Pařízek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme