Věci Veřejné budou diskutovat o dalším směřování strany

Kritika předsedy Věcí veřejných a ministra vnitra Radka Johna, ale i dalších ministrů strany zazní podle významných straníků na jejich dnes začínající dvoudenní ideové konferenci. Nejmenší vládní strana bude v pražském hotelu Diplomat hodnotit svou účast v koaličním kabinetu, ale i propad v podzimních senátních a komunálních volbách.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Věcí veřejných Radek John odchází z tiskové konference k volebním výsledkům.

Předseda Věcí veřejných Radek John odchází z tiskové konference k volebním výsledkům. | Foto: Tomáš Adamec

„Tato konference je brainstormingem, co ještě můžeme udělat pro obyvatele této země teď, když máme 350 zastupitelů v republice. A samozřejmě si budeme vyříkávat, co bylo špatně a co by šlo lépe. Jak to bude s bojem proti korupci, s důchodovou reformou, jaké jsou naše návrhy, co musíme prosadit ve zdravotní reformě, jak hájit sociální zabezpečení lidí. Ta naše základní témata, bez kterých bychom tady nemuseli být,“ sdělil Radiožurnálu předseda Radek John.

Dopolední jednání Věcí Veřejných budou probíhat za zavřenými dveřmi, média budou mít přístup na konferenci až odpoledne. Ministr dopravy Vít Bárta má dát na sjezdu k dispozici svoji funkci volebního manažera strany. Radiožurnálu řekl, že na konferenci chce také zhodnotit, jak se straně v tomto roce dařilo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kateřina Klasnová (VV) hovoří o konferenci Věcí veřejných.

„Je to první zamyšlení politické strany od momentu, kdy se náš život velmi zásadním způsobem změnil. My musíme zhodnotit, co všechno se změnilo a musíme si říct jasnou strategii, jak budeme postupovat dál. Jsem přesvědčen, že to bude celkem náročné jednání,“ řekl Bárta.

„Nemyslím si, že potřebujeme nová témata, potřebujeme je spíše akcentovat a komunikovat je suverénně,“ řekla ve Světě o osmé místopředsedkyně Věcí veřejných a předsedkyně sněmovního ústavně-právního výboru Karolína Peake.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Světa o osmé Rádia Česko byla poslankyně Věcí veřejných Karolína Peake

Zatímco Peake očekává, že bude tato konference velmi emotivní, další místopředsedkyně ‚véčkařů‘ a Poslanecké sněmovny Kateřina Klasnová se na kritiku konkrétně předsedy strany Johna rozhodně nechystá. Hlavní debata má být podle ní především o struktuře Věcí veřejných a jejich ukotvení na krajské úrovni.

„Potom dál pokračujeme protikorupčními opatřeními, protože to je pořád stěžejní gros našeho programu a dále také samozřejmě i ideologií strany. V neděli to potom bude především o našich reformních návrzích, ať už se týkají zdravotnické nebo daňové reformy,“ řekla Klasnová.

VV představí svoje vize reforem

Strana podle Klasnové také na konferenci představí svoji vizi důchodové reformy. „Domníváme se, že by naši koaliční partneři měli být odvážnější a průbojnější v těch tématech. Myslím si, že naši ministři témata komunikují. A zdravotnická a důchodová reforma je tak obrovská záležitost, že je zapotřebí diskuze,“ poznamenala místopředsedkyně Věcí veřejných.

Kateřina Klasnová (Věci veřejné) | Foto: Tomáš Adamec

Podle ní by měla koalice o reformách mluvit nejen mezi sebou, ale také se sociální demokracií. „To není věc, která by měla být na jedno volební období. To je strategické rozhodnutí na několik let dopředu. V tomto má asi pan ministr Drábek a pan ministr Heger dluh vůči občanům a voličům,“ domnívá se Klasnová.

K chystané kritice předsedy strany Radka Johna od některých spolustraníků za výsledek v podzimních volbách míní, že není možné svalovat vinu jen na jeho hlavu. Podle Klasnové rozhodnou o Johnově pozici v čele strany až na jaře registrovaní příznivci, takzvaní ‚véčkaři‘, v internetové přímé volbě. Tedy stejným způsobem, jako se John poprvé stal předsedou.

V pořadí dvanáctá ideová konference Věcí veřejných bude prvním podobným setkáním strany od jejího vstupu do ‚velké‘, parlamentní politiky.

Milada Richterová, Radek Pavlovič, Lucie Maňourová, Alice Kottová, Martina Spěváčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme