Věci veřejné chtějí kvůli zdanění hazardu svolat K9, premiér je pro

Nejmenší vládní strana Věci veřejné chce co nejrychlejší svolání schůzky lídrů vládní koalice ve formátu K9. Podle předsedy strany Radka Johna je cílem koordinace společného postupu při jednání se senátory, které se týká dalších úprav nedávno přijatých změn zdanění hazardu v daňové reformě. Premiér a předseda ODS Petr Nečas už řekl, že žádosti koaličního partnera vyhoví.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Hradci Králové probíhá druhý den volební konference Věcí Veřejných, Radek John | Foto: Filip Jandourek

Hlasování o loteriích v rámci příslušné normy vyvolalo ve sněmovně mezi vládními stranami velký spor. Koaliční poslanci odhlasovali něco jiného, než na čem se původně dohodli.

Odvod z loterií nakonec rozdělili na třetiny mezi sport, obce a veřejně prospěšné účely. Z toho o jedné třetině mají rozhodovat samy loterijní firmy. Většinově pro byli tehdy ve sněmovně občanští demokraté a poslanci ČSSD. Připojili se i jednotlivci z Věcí veřejných. TOP 09 poslanecký návrh odmítala.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý příspěvek Milady Richterové ve Světě o deváté na Rádiu Česko

„Celé toto hlasování byla jedna velká hádka s TOP 09. Napřed o tom, aby to bylo 1. ledna 2012, a potom, jak se budou rozdělovat peníze. Vlastně do poslední chvíle jsme se dohadovali, jak peníze mají jít do státního rozpočtu. Když se podařilo toto domluvit, tak potom o poměrech, jak to rozdělit mezi obce a státní rozpočet," vysvětlil předseda VV Radek John a dodal:

„Je třeba, aby pro jednání se Senátem vznikla znovu nějaká koaliční shoda, kdy bude jedna verze, kdy se budeme snažit senátory přesvědčit, aby ten zákon opravili v tom smyslu. Protože jinak tam bude chodit TOP 09 a bude říkat 80 procent obcím, 20 procent státu, my budeme chodit a říkat 50 procent státu, 50 procent obcím. Právě proto, že když dáte tolik obcím, zavedou hazard, prostě tam zvýší počet terminálů. To znamená ohrožení obyvatel nabyde násobně vyšší rozměr než je teď, a riziko z gamblingu bude mnohem strašnější.“

Stát také podle Johna musí garantovat podporu sportu. „To je ta záminka jak vrátit rozdělování hazardním firmám, a vlastně to je ten trojský kůň. My jsme měli ústní dohodu, že ministr financí nenechá sport padnout, že v řádu stovek milionů sport zachrání. Nicméně je třeba tu dohodu fixovat, aby právě nebylo zneužíváno to, že nebude financovat sport, jako poplašná zpráva, a v rámci toho, aby se neříkalo, tak ať hazardní firmy zase rozdělují na sport,“ doplnil John.

Místopředsedkyně TOP 09 Helena Langšádlová ale výtky Věcí veřejných odmítá a tvrdí, že koaliční poslanci postupovali podle ujednané dohody zástupců všech vládních stran:

Helena Langšádlová (TOP 09) | Foto: Filip Jandourek

„Těchto jednání se zúčastnili i zástupci VV, to znamená podíl, který měl jít k obcím, a který měl být součástí státního rozpočtu, byl předložen tak, jak byl koaličně dohodnut. Výzva VV je samozřejmě možná, každý z koaličních partnerů může požádat premiéra o svolání K9, ale je teď otázkou, kdo má v ruce karty. Karty podle mého názoru mají v tuto chvíli v ruce zástupci ODS a ČSSD, kteří mají výraznou převahu v Senátu. Já si myslím, že je zodpovědností těchto senátorů napravit pochybení jejich zástupců v poslanecké sněmovně,“ kontrovala Langšádlová.

Podle Věcí veřejných jde o to, aby senátory neovlivňovali lobbisté jiné zájmové skupiny. To si Langšádlová přeje také. „Já bych si velmi přála, aby poslance a senátory neovlivňovaly lobbyistické skupiny. A rozhodně bych si přála, aby peníze, které jsou vybírány z hazardu, byly řádně zdaněny a aby ani korunu nerozdávali loterijní společnosti,“ uvedla.

Jednání K9 na toto téma před rozhodováním senátorů tak podle Langšádlové nic nepřinese. „To by tento kompromis museli akceptovat senátoři, a pokud je mi známo, tak VV nemají ani jednoho senátora, kterému by mohly tento kompromis předat a požadovat po něm, aby se jím cítil vázán. V tuto chvíli opravdu je potřeba hledat kompromis, ale zejména mezi senátory ODS a ČSSD," dodala.

Milada Richterová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme