Věci veřejné chtějí odsunout vyplácení peněz církvím

Finanční vyrovnání s církvemi by se podle Věcí veřejných mělo ještě odložit. Předseda strany Radek John Radiožurnálu řekl, že s navrácením nemovitého majetku nemá problém. O finanční stránce by se ale ještě mělo jednat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Věci veřejné, Radek John a Karolína Peake | Foto: Filip Jandourek

Vládní vyjednavači už se s církvemi domluvili, že jim během 30 let vyplatí 59 miliard a zpět vrátí 56 procent zabaveného majetku. Zákon o vyrovnání státu a církví má ve středu znovu na programu vláda.

Nejmenší koaliční strana dnes jednala o mandátu, jímž pro zítřejší zasedání kabinetu vybaví své ministry. Strana má několik variant řešení finančního vyrovnání s církvemi, o nichž chce s koaličními partnery diskutovat. Nic konkrétního ale zástupci VV zatím sdělit nechtějí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vyrovnání státu s církvemi a postoji VV mluvili ve Světě o jedné s ministryní kultury Alenou Hanákovou

„Ty konkrétní mandáty opravdu nechceme říkat, ale samozřejmě ten nemovitý majetek, pole, louky jsou samozřejmě k vydání, ty nám nikdo neukradl, ty tady leží. A o parametrech toho, jak má vypadat finanční dohoda, je třeba jednat na vládě,“ řekl předseda Věcí veřejných Radek John.

Podle předsedy poslaneckého klubu Víta Bárty se vedení dnes dohodlo, že svá řešení na vyrovnání s církvemi objasní až na jednání vlády. Věci veřejné chtějí vědět, jestli stát bude mít na finanční náhrady prostředky.

„Já jsem od začátku přesvědčen, že celá debata k církevním restitucím, pokud bude vedena racionálním způsobem, tak není důvod z ní dělat témata, kvůli kterým by měla padat vláda. Přicházíme s konkrétními tezemi a já předpokládám, že ze strany koaličních partnerů k nim bude vedena řádná debata,“ řekl Bárta.

Hanáková: Další odklad vyrovnání prodraží

Podle předsedy poslaneckého klubu TOP 09 Petra Gazdíka se peníze na vyrovnání s církvemi vezmou z rozpočtu. „Pakliže je to politická priorita, tak bude úkolem ministerstva financí ty peníze tam najít,“ reagoval na výhrady Věcí veřejných Gazdík v poledních Ozvěnách dne.

Ministr pro místní rozvoj za Věci veřejné Kamil Jankovský ještě před svátky mluvil například o možnosti odkladu splátek pro církve o rok či dva. Ministryně kultury Alena Hanáková (TOP 09), jejíž resort dohodu s církvemi připravil, je ale přesvědčená, že odklad splátek by vyrovnání s církvemi ještě prodražil.

„Takže myslím si, že pokud splácet a pokud se dohodnout na vyrovnání s církvemi, tak bezodkladně,“ zdůraznila ministryně ve Světě o jedné, pro kterou je váhání nejmenší vládní strany s podporou tohoto zákona překvapující.

„Návrh zákona se připravoval v komisi, ve které od počátku zasedali zástupci Věcí veřejných a svými podpisy stvrzovali jeho přípravu. Takže že je pro mě trošku překvapující, že těch dalších nápadů je několik a že vůbec s novými nápady přicházejí,“ poznamenala Hanáková.

Ministryně nicméně věří, že se koalici podaří dohodnout na variantě, která bude pro všechny přijatelná. Čím dřív to ale bude, tím levnější to podle ní pro stát bude.

Benda: Dobré je, že nepadají ultimáta

To, že členové Věcí veřejných nechtějí o své strategii mluvit před jednáním ministrů, považuje za dobrou zprávu předseda sněmovního ústavně právního výboru Marek Benda z ODS.

„Svědčí to o ochotě se dohodnout. Když se nechceme dohodnout, tak si předem sdělujeme ultimáta. Z toho, že tady žádná ultimáta nezaznívají, bych řekl, že to je dobrý signál k tomu, že Věci veřejné jsou připravené se nějakým způsobem dohodnout. A bude záležet na vládě, případně poradě ekonomických ministrů, jak a kam se návrh posune,“ myslí si Benda.

Lucie Husárová 1, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme