Věci veřejné můžou odejít i do opozice, tvrdí volební lídr Bárta

Zástupci stran, které se dostaly do poslanecké sněmovny, nadále jednají o tom, kdo bude vládnout České republice. Výsledky voleb dávají největší šanci vzniku středopravicové koalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných. Volební manažer Věcí veřejných Vít Bárta ale prohlásil, že dohoda ještě uzavřena není a nelze proto vyloučit, že jeho strana odejde do opozice.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Věci veřejné

Věci veřejné | Zdroj: ČTK

Přestože se totiž strany shodly na snižování rozpočtového schodku, rozpory panují ohledně protikorupčního balíčku. „Je zapotřebí zdůraznit to, že tam máme řadu zásadních rozporů právě v tom protikorupčním balíčku. Ten může kupříkladu vést k tomu, že podpoříme pouze menšinovou vládu na omezenou dobu právě s jasným mandátem snížení schodku,“ prohlásil v České televizi Bárta.

„Jedna věc je zadlužování a rozpočtová zodpovědnost a druhá věc je celková koncepce vlády,“ dodal volební manažer Věcí veřejných.

Nejvíce hlasů nicméně dostali od voličů sociální demokraté. Ti také trvají na tom, aby je prezident Václav Klaus pověřil pokusem o sestavení koalice jako první. Podle poradce prezidenta Jiřího Payna by to ale měli zvážit.

Klaus zatím s pověřením počká

„Veřejnost bude opět hodnotit, jestli ztrácíme čas kvůli nějakým peripetiím. Zkusme si to nyní promítnout reálně do našeho života. Já sám se domnívám, že je zbytečné trápit se tím, že uskutečníme něco, co tak jako tak bylo možné několika telefonickými hovory ověřit, jestli to je, nebo není schůdná cesta,“ uzavřel v České televizi Payne.

Klaus počká s rozhodnutím o tom, koho pověří sestavením vlády, na další jednání stran. Zatím ale nevidí jinou možnost než kabinet ODS, TOP 09 a Věcí veřejných. Všechny tři strany se podle něj musí v příštích hodinách a dnech velmi intenzivně setkávat a tuto možnou koalici dohodnout. Ve sněmovně by trojkoalice disponovala většinou sto osmnácti hlasů.

„Vidím, že se rýsuje možnost vzniku jedné tříčlenné koalice. Nevidím zatím možnost nějaké jiné koalice, která by mohla přesáhnout součtem hlasů ve sněmovně nezbytnou stovku,“ uvedl prezident Klaus.

Dosavadní místopředsedkyně sněmovny Miroslava Němcová z ODS si myslí, že první ustavující schůze nové sněmovny by mohla být už 22. června.

Jakub Šídlo, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme