Věci veřejné opět spouští nepovedené referendum

Věci veřejné dnes opět spustily vnitrostranické referendum o koaliční dohodě jejich strany s ODS a TOP 09. Včera došlo k technickým problémům a referendum musela strana přerušit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radek John, Vít Bárta | Zdroj: ČTK

V pondělí by měly strany koaliční dohodu podepsat. Schválit ji ale ještě musí stranické orgány ODS a TOP 09. U Věcí veřejných rozhodne právě referendum jejích příznivců.

„Referendum začne v sobotu v deset hodin a skončí v pondělí v deset hodin ráno. Novináři nám říkají, že jsme udělali dobrý marketingový tah se selháním serverů, protože teď všichni o referendu vědí,“ informoval předseda strany Radek John.

Věci veřejné svým vnitrostranickým referendem poněkud komplikují situaci koaličním partnerům

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda Věcí veřejných Radek John mluvil na Rádiu Česko o vnitrostranickém referendu

„Ale první věta po volbách, kterou jsme řekl panu Nečasovi byla, že budeme mít referendum. O všem tedy věděl. Premiér jen řekl, že doufá, že referendum nebude na každé rozhodnutí vlády, což samozřejmě nebude,“ vysvětlil John.

Členů a sympatizantů Věcí veřejných, kteří mají právo ve víkendovém referendu hlasovat, je asi osmnáct tisíc. Referendum bude platit, pokud se ho zúčastní aspoň desetina z tohoto počtu. Rozhodnout o osudu země mohou tedy pouhé dvě tisícovky lidí.

„V ODS a TOP 09 o tom rozhoduje jen nejužší vedení, což je pár desítek lidí. My tedy nabízíme lidem nejvíce přímou demokracii a přímý podíl na politice,“ hájil hlasování John.

Své koaliční partnery i veřejnost John včera ujišťoval, že účastníci referenda nemají důvod koaliční smlouvu nepodpořit. Předseda se nebojí ani nástrah slunečného počasí a z toho plynoucího nezájmu a případné nesplnění minimálního počtu dvou tisíc hlasujících.

„Proto jsme to prodloužili až do pondělka, protože v pracovní den lidi sednou k počítačům. Nemám obavy, že se zúčastní méně než dva tisíce lidí. Poslali jsme sms, maily a lidé se zatím chovali velice zodpovědně. Vědí, o co jde. Věřím, že se zúčastní minimálně polovina lidí,“ vysvětlil John.

VV chtějí referendum dále používat

O výsledek referenda se neobává ani poslanec za Věci veřejné Viktor Paggio.

„My máme precedentní rozhodnutí rady. Když probíhaly krajské volby, také po internetu a přímou volbou, tak v Plzeňském kraji bylo odevzdáno méně než deset procent hlasů. Proto rada rozhodla, že se to bude opakovat. To během tohoto referenda nehrozí, účast bude vyšší,“ věří Paggio.

„Kdyby to náhodou nastalo, tak to půjde na radu a ta udělá toto precedentní rozhodnutí. Já si představuji, že by to šlo stejným způsobem jako posledně. Ale říkám, bude to více než deset procent,“ dodal poslanec za Věci veřejné.

Jeho strana hodlá nástroj vnitrostranického referenda zachovat i do budoucna, přestože například zkušenosti některých stran ze západní Evropy z 80. let s tímto nástrojem nebyly pozitivní a od referenda strany později odstoupily.

„Slíbil jsem partnerům, že referendum nebude na každé rozhodnutí. Lidé nás zvolili, dali nám nějaký mandát a chápu, že je nemůžeme se vším otravovat s každou maličkostí,“ ujistil John

Petr Medek, Lenka Rafaelová, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme