Věci veřejné se ani večer nedohodly na postoji k církevním restitucím

Vláda se dnes potřetí vrací k církevním restitucím. V případě, že neschválí návrh zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi, hrozí koaliční krize i pád vlády. Schválení normy blokuje nejmenší vládní strana Věci veřejné. Její představitelé se zatím nedohodli, jaké stanovisko k církevním restitucím zaujmou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Hradci Králové probíhá druhý den volební konference Věcí Veřejných, Radek John | Foto: Filip Jandourek

Nejprve žádali lídři VV vysvětlit, z čeho bude stát vyplácet finanční část narovnání, o víkendu přišli s návrhem ušetřit zrušením některých ministerstev. ODS a TOP 09 odmítají církevní restituce s jakýmikoli dalšími podmínkami. Jinak prý skončí vládní koalice.

O dalším postupu jednaly Věci veřejné včera a jejich zástupci jednali i s kardinálem Dominikem Dukou, to ale zatím k ničemu nevedlo. Jasněji by mohlo být po jednání poslaneckého klubu nejmenší koaliční strany.

„Dlouho jsme probírali, jestli restituce jsou tím tématem, kterým máme ohrozit vládu, nebo nemáme ohrozit vládu, a to, co chceme, nebo nechceme. Popravdě ještě jsme nedospěli ke konečnému závěru,“ řekl po večerním jednání VV místopředseda Tomáš Jarolím.

„Na druhou stranu můžu říct, že ještě racionálně hledáme zdroje toho, jak přinést finanční prostředky do rozpočtu,“ dodal.

Věcem veřejným prý stále chybí uspokojivá odpověď na to, kde stát v době krize najde potřebných 59 miliard korun na finanční vypořádání s církvemi.

Večerní schůzka s arcibiskupem

Radek John, Karolína Peake a Vít Bárta se večer ještě sešli s pražským arcibiskupem Dominikem Dukou. Co spolu konkrétně řešili, nikdo z nich neprozradil. Dominik Duka Radiožurnálu řekl, že šlo pouze o informativní schůzku na žádost Věcí veřejných.

„Chtěli slyšet naše stanovisko, jakým způsobem se vyvíjela tato jednání. Hovořili jsme tedy o té problematice krize a řešení, kdy se ukazuje, že nikdo z nás není schopen odhadnout, kdy krize skončí,“ přiblížil obsah schůzky arcibiskup.

Církve se už na případné převzetí svého majetku připravují

Číst článek

Pokud se ale nakonec koalice nedohodne a dohoda o vrácení církevního majetku zkrachuje, celou situaci to podle Dominika Duky velmi zkomplikuje.

„Jestliže nedojde k tomuto vyrovnání, tak je nebezpečí právních pří, velmi nebezpečných, protože za dané situace, jak oznámil Ústavní soud, tady nemá nikdo právní jistotu,“ uvedl arcibiskup.

ODS a TOP 09 chtějí, aby nejmenší koaliční strana bez podmínek zákon podpořila. Pokud pro něj ministři Věcí veřejných ruku nakonec nezvednou, pohrozil premiér Petr Nečas jejich odvoláním.

Lucie Husárová 1, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme