Věci veřejné se bouří proti úsporám na ministerstvech

Vládní trojkoalice řeší první vážnější konflikt. Vyvolal jej návrh ministra financí Miroslava Kalouska, aby jednotlivá ministerstva ještě letos ušetřila dvě a půl procenta výdajů. Ministři Věcí veřejných ale tvrdí, že návrh je právě k jejich resortům nespravedlivý.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr vnitra Radek John (Věci veřejné)

Ministr vnitra Radek John (Věci veřejné) | Foto: Tomáš Adamec

Ministr vnitra Radek John z Věcí veřejných je přesvědčen, že návrh je v rozporu s koaliční smlouvou. Podle něj nebudou peníze na boj s korupcí. „Snad nikdo nevěří, že by se dalo bojovat proti korupci ve chvíli, kdy nám kvůli snížení platů odejdou nejlepší odborníci,“ řekl ministr.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr vnitra a předseda Věcí veřejných Radek John v Ozvěnách dne

„Náš návrh je, ať se to udělá stejně jako v roce 2009, kdy se odečetly mzdové a související výdaje a ze zbytku se potom šetřilo. My máme 70 tisíc zaměstnanců a 60 procent výdajů jde na jejich platy. Takto je to likvidační vůči ministerstvu vnitra,“ tvrdí John.

Místopředseda strany a ministr školství Josef Dobeš chce, aby Věci veřejné návrh úspor vetovaly. Jeho resort totiž musí ušetřit tři miliardy korun a škrty by se podle něj dotkly i platů učitelů, což považuje za nepřípustné. Šetřit se podle nich musí spravedlivějším způsobem.

Návrhu ministra financí Miroslava Kalouska se zastal premiér Petr Nečas. Podle něj je návrh spravedlivý ke všem resortům.

„Návrhy ze strany ministerstva financí se chovají velmi rovnoprávně ke všem ministerstvům. Je to děláno přísně neutrálně s výjimkou jediného resortu, který škrtá během osmnácti měsíců deset miliard korun a to je resort ministerstva obrany, na který je z tohoto pohledu výrazně přísnější metr,“ řekl Nečas.

Kdo nezvládne šetřit, ať odejde

Premiér dodal, že ministři za Věci veřejné si na zmrazení výdajů ve svých úřadech nemohou stěžovat, protože se týká všech ministerstev. Kdo podobné opatření manažersky nezvládne, nemá podle Nečase v kabinetu co dělat.

Jednotlivá ministerstva letos mají podle návrhu ministra financí Miroslava Kalouska ušetřit 10 miliard korun. Přístup ke všem úřadům je podle Kalouska stejný, všechny resorty letos musí ušetřit dvě a půl procenta výdajů. Návrh posoudí ve středu vláda.

Igor Maňour, Václava Marešová, Tereza Janouškovcová Bartůňková, Veronika Sedláčková, Klára Bílá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme