Věci veřejné se kvůli církevním restitucím znovu obrátí na Ústavní soud

Věci veřejné ještě tento týden podají další ústavní stížnost kvůli církevním restitucím. Strana už má podpisy 19 senátorů. Věci veřejné chtějí dosáhnout toho, aby soud zákon o majetkovém vyrovnání státu s církvemi úplně zrušil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanec Otto Chaloupka (VV), senátor Pavel Lebeda (nestraník za ČSSD) a poslanec VV Michal Babák informovali o ústavní stížnosti na církevní restituce | Zdroj: ČTK

Výhrady proti zákonu o majetkovém vyrovnání státu a církví jsou podle poslance Věcí veřejných Michala Babáka jak procesní, tak obsahové:

„A to, že církvím byl vracen majetek podle netransparentních parametrů. Od začátku jsme říkali, že požadujeme takzvaný výčtový zákon, který nebyl, bohužel, k tomuto zákonu dodán.“

„Stanovená finanční náhrada je diskriminační vůči ostatním restituentům; je porušena Listina základních práv a svobod České republiky,“ shrnul důvody pro podání ústavní stížnosti poslanec Babák.

Pod stížnost se podepsali senátoři - nestraníci, zástupci hnutí Severočeši.cz i někteří senátoři zvolení za ČSSD a KSČM:

„Když se na mě obrátili kolegové z Poslanecké sněmovny, neváhal jsem ani okamžik a těch 19 podpisů bylo otázkou velice krátké doby. Takže souhlasím, podporuju a spolu s mými dalšími 18 kolegy jsme se k této stížnosti připojili,“ řekl za všechny senátor Pavel Lebeda z klubu sociální demokracie.

ODS podání stížnosti kritizuje

Premiér a předseda ODS Petr Nečas tento postup kritizuje a je přesvědčen, že zákon je v pořádku:

„Je to věc, která je podle mého názoru neblahá pro náš ústavní systém, na druhé straně musím říci, že jsme při přípravě legislativy, která řeší nejenom restituce církevního majetku, ale narovnává vztah mezi státem a církvemi a vede vlastně v dlouhodobém horizontu k odluce státu a církví, vycházeli i z dosavadních rozhodnutí a judikatury Ústavního soudu v této věci,“ zmínil premiér.

Podle předsedkyně Poslanecké sněmovny a místopředsedkyně ODS Miroslavy Němcové na sebe chtějí politici Věcí veřejných jen upozornit.

„Kdykoliv se někdo potřebuje ukázat na kamery, tak řekne, že dává ústavní stížnost kvůli církevním restitucím. Pokud vím, Věci veřejné už jednou takovou stížnost daly a neuspěly s ní, teď ji de facto opakují, úplně je to totéž. Tak to si dělají blázny z veřejnosti, z Ústavního soudu?“ reagovala Němcová.

První stížnost na církevní restituce Ústavní soud hned na začátku odmítl právě kvůli nedostatku podpisů zákonodárců.

Církevní restituce | Foto: ČTK

Lucie Husárová 1, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme