Věci veřejné si nové vedení zvolí 23. června

Věci veřejné řešily na konferenci v Hradci Králové další směřovaní strany i nové vedení. Delegáti zkrátili mandát současnému předsednictvu v čele s Radkem Johnem a otevírají tak cestu k předčasné volbě nového šéfa.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kateřina Klasnová | Foto: Matěj Pálka

V následujících dvou týdnech krajské kluby Věcí veřejných nominují osobnosti, poté se bude konat volební konference. Nového šéfa strany vyberou registrovaní příznivci v internetovém hlasovaní. Na rozhodování budou mít zhruba měsíc. Ambice vést stranu neskrývá bývalý místopředseda Věcí veřejných Tomáš Jarolím.

„V tuhle chvíli jednoznačně jsem přesvědčený o tom a deklaruji, že kandidovat budu. Mám jedinou podmínku, aby nekandidoval Radek John, protože nebudu kandidovat nikdy proti Radku Johnovi. Mě zajímá jednoznačně a primárně, a je to také věc, se kterou tam jdu, jakou budeme mít vizi a jaké hodnoty. Protože to si myslím, že je záležitost, která je zásadní.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Rádia Česko byla místopředsedkyně VV Kateřina Klasnová

Místopředsedkyně strany Kateřina Klasnová zatím podle svých slov neví, zda se do boje o předsednické křeslo pustí. „Já jsem říkala, že o tom uvažuji, zatím jsem se ještě nerozhodla. To je skutečně taková dohoda, že jsme se rozhodli v rámci předsednictva i grémia, že chceme, aby došlo k převolení vedení strany už nyní a nečekalo se k vypršení toho dvouletého období," vysvětlila.

"A nakonec vzhledem k tomu, co se stalo a jak se rozdělil poslanecký klub, tak tím nám vlastně odešla velká část výkonné rady. Předsednictvo není v tuto chvíli kompletní. V podstatě jsme přišli o několik členů, takže v tuto chvíli předsednictvo tvoří tři lidé a není to ani dlouhodobě udržitelné,“ řekla.

Na Rádiu Česko dnes Klasnová zdůraznila, že dnešní konference má čistě technický charakter. „Podle stanov VV pro to, aby mohla proběhnout klasická volební konference, se nejprve musí sejít delegáti, kteří musí rozhodnout o vyvolání předčasné volby,“ vysvětlila.

John hledá silnou osobnost

Šéf strany Radek John tvrdí, že pokud se mezi kandidáty najde silná osobnost, funkci předsedy už obhajovat nebude. „Já budu velmi zvědav na kandidáty a na to, jaké budou mít vize. A pokud bude mít někdo vizi, která podle mého názoru bude stmelovat Věci veřejné, což je teď potřeba, tak ho podpořím. Pokud ne, tak budu kandidovat,“ řekl.

Podle Johna mají teď Věci veřejné lepší pozici, než když byly ve vládě."My jsme v koalici byli vázáni pravidlem zákazu koaliční nevěry, přestože to TOP 09 a ODS porušovaly. Nicméně všechny konstruktivní, chytré a prospěšné zákony koalice budeme podporovat, stejně jako všechny prospěšné návrhy zákonů od sociální demokracie," uvedl John.

Stejný názor má i současný místopředseda strany Jiří Kohout, situace ve straně se prý po odchodu do opozice uklidnila: "Opoziční role panu Johonovi sedí. Poslední dobou na něm už bylo vidět, že je hodně zdeptaný," řekl Kohout, který rovněž zvažuje kandidaturu na předsedu strany.

Karolína Koubová, Martina Spěváčková, bre, krw, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme