Věci veřejné, SNK ED a Alternativa vytvářejí společnou kandidátku

Tři politické strany se rozhodly spojit síly pro nadcházející parlamentní volby. Jedná se o Věci veřejné, SNK ED a Alternativu. "Nechceme tříštit pravici," deklarují a s tímto heslem vytváří společnou kandidátku. V Praze ji povede bývalý novinář a lídr strany Věci veřejné, Radek John.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Politik Radek John

Politik Radek John | Foto: Šárka Ševčíková | Zdroj: Český rozhlas

Uskupení údajně spojují kromě záměru usednout v poslaneckých lavicích i podobné programy. O koalici ale neuvažují.

Podle politologa Petra Justa jim jejich společná pozice a spolupráce zajišťuje větší úspěch, než by měly samostatně. "Neznamená to ale, že se tento subjekt dostane do poslanecké sněmovny," poznamenává Just.

Nelze podle něj pouze sčítat dosavadní podporu, kterou jednotlivé subjekty získaly například ve volbách do Evropského parlamentu. "Voliči budou reagovat na jiný subjekt, bude i jiná volební účast," vysvětluje politolog.

Just: Letošní kampaň je specifická

Na oslovování voličů navíc podle Justa nezbývá příliš mnoho času. "Času je málo, i kvůli tomu, že kampaň spadla do jisté míry do letních prázdnin a dovolených. Proto oslovování voličů v rámci těchto voleb, a nejenom pro nové strany, bude specifické a odlišné od předcházejících případů. O to intenzivnější můžeme očekávat kampaň v poslední fázi."

Malé strany by teoreticky mohly přilákat nespokojené pravicové voliče. "Jenomže se ukazuje, že i ti nespokojení nakonec volí většinou strany zavedené. Strany, u kterých mají jistotu nebo vědí, co od nich očekávat," vysvětluje Just.

Voliči podle něj nejdou do příliš riskantních podniků. "Ve smyslu volit úplně nové, nezavedené politické strany. Všechny nové politické subjekty tak musí o hlasy voličů velmi tvrdě bojovat," dodává politolog.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si rozhovor s politologem Petrem Justem v pořadu Stalo se dnes

Přečtěte si také:
Radek John, předseda strany Věci veřejné
Nové politické strany - nové Unie svobody?
Pokračují spekulace o původci takzvané Toskánské aféry

Veronika Sedláčková, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme