Věci veřejné tvrdí, že v kauze MUS pochybila klíčová ministerstva

V kauze Mostecké uhelné společnosti podle podezření Věcí veřejných významně pochybili ministři zahraničí, spravedlnosti a financí. Ve sněmovně to dnes řekl šéf strany Radek John. Česko těmito průtahy podle něj přišlo o čas na přípravu trestního řízení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Staronový předseda Věcí veřejných Radek John. | Zdroj: ČTK

„Máme podezření, na základě šetření, že ministři zahraničích věcí a spravedlnosti v polovině roku 2010 významně pochybili, když neinformovali věcně příslušné ministerstvo financí, že nás Švýcaři vyzývají k uplatnění požadavku na náhradu škody.“

„Na místo toho obě ministerstva zcela chybně postoupila věc nepříslušnému státnímu orgánu, čímž způsobila téměř půlroční prodlení v komunikaci se švýcarskou stranou,“ konstatuje Radek John.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil jakékoliv pochybení v kauze odmítá

„Já toto vnímám, jako politický útok. Celou věc naštěstí prošetřuje policie a orgány činné v trestním řízení, takže výsledky budeme mít na stole,“ reaguje ministr.

„Ministerstvo spravedlnosti v této věci nemá žádnou působnost, to všichni dobře ví. Jediný, kdo může podat přihlášku do Švýcarska je ministerstvo financí.“

„Těžko tedy mohlo ministerstvo spravedlnosti pochybit. Docela rád bych slyšel, v jaké oblasti,“ odmítá pochybení ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Pospíšil už dříve v souvislosti s MUS podal na čtyři státní zástupce kárné žaloby. Domnívá se, že průtahy byly účelové.

Švýcarské úřady zahájily vyšetřování divoké privatizace Mostecké uhelné už v roce 2005. Česko ale zareagovalo pozdě a nestihlo se včas připojit k trestnímu řízení proti obviněným bývalým manažerům.

Martina Spěváčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme