Milion korun. Vít Bárta dostane od státu odškodnění za nezákonné stíhání v kauze úniků odposlechů

Bývalý předseda Věcí veřejných Vít Bárta uspěl s žádostí o odškodnění za nezákonné trestní stíhání v kauze úniků odposlechů z Bezpečnostní informační služby (BIS). Stát mu zaplatí téměř milion korun, zjistila Česká televize z rozhodnutí, které získala na základě zákona o svobodném přístupu k informacím od ministerstva spravedlnosti.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vít Bárta u soudu v roce 2022

Vít Bárta uspěl s žádostí o odškodnění | Zdroj: Petr Horník / Právo / Profimedia

V kauze úniků odposlechů, ve kterých figurovali bývalý pražský primátor Pavel Bém (ODS) a lobbista Roman Janoušek, policie stíhala Bártu a tehdejšího zpravodajce Jana Petržílka. Soud oba pravomocně osvobodil loni v květnu. Také Petržílek získal odškodnění v podobné výši, uvedla Česká televize.

Vrchní soud potvrdil osvobození Bárty a Petržílka v kauze odposlechů s ‚Mazánkem‘ a ‚Kolibříkem‘

Číst článek

Trestní stíhání trvalo osm a půl roku. Bárta po státu požadoval přes 850 000 korun jako náhradu nákladů za advokáta. Ministerstvo spravedlnosti mu podle České televize přiznalo necelých 690 000 korun. Náhrada nákladů za znalecké posudky činila 70 000 korun a za nepřiměřenou délku řízení požadoval Bárta 225 000 korun, úřad mu přiznal polovinu.

Nejvyšší částku Bárta požadoval jako zadostiučinění za nemajetkovou újmu, a to dva miliony korun. I když ministerstvo uznalo, že zahájení trestního stíhání vůči bývalému politikovi bylo nezákonné, přiznal mu resort podle České televize 80 000 korun.

„Při stanovení výše přiměřeného zadostiučinění zdejší úřad přihlédl k bezúhonnosti, potenciální vysoké trestní sazbě a souvislosti trestné činnosti s fungováním žadatele ve společnosti. Ohledně zbývajících tvrzených zásahů má zdejší úřad za nepochybně prokázané, že nejsou v příčinné souvislosti s posuzovaným nezákonným trestním stíháním,“ píše se v rozhodnutí.

Bártovi tak připadlo zhruba 950 000 korun, Petržílek podle České televize získal kolem 930 000 korun, po státu ale požaduje dalších 2,6 milionu korun.

Zveřejnění nahrávek

Případ vyšel najevo v březnu 2012, kdy Mladá fronta DNES zveřejnila nahrávky, ve kterých spolu komunikovali tehdejší pražský primátor Pavel Bém (ODS) a lobbista Roman Janoušek. Nahrávky naznačovaly Janouškův vliv na kroky hlavního města pod Bémovým vedením.

V kauze údajného vynášení informací byly průtahy, rozhod Ústavní soud. Petržílek bude chtít náhradu

Číst článek

Obžaloba tvrdila, že o obstarání odposlechů požádal Bárta zpravodajce BIS Petržílka v roce 2009. Petržílek Bártovi podle státního zástupce následně předal 159 audiozáznamů, které byly v režimu „důvěrné“. Muži vinu odmítali.

Podle obžaloby mohl Bárta informace získané z odposlechů využít při svých podnikatelských aktivitách a také pro činnost Věcí veřejných. Státní zástupce Michal Muravský předloni u městského soudu pro oba muže žádal podmíněné tresty za ohrožení utajované informace.

Soud ale tehdy zpochybnil věrohodnost dvou utajených svědků z prostředí Bártovy bezpečnostní agentury ABL, a to včetně klíčového svědka, který vystupoval pod smyšleným jménem Vlasta Schmidt. Ke stejnému závěru dospěl loni v květnu i odvolací senát.

Bárta byl od roku 2010 ministrem dopravy i poslancem. Post ministra opustil v dubnu 2011 kvůli tvrzení, že poslancům své strany platil za loajalitu. Soudy jej i v této věci pravomocně zprostily viny.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme