Vědci a ekologové nesouhlasí se zásahy v Národním parku Šumava

Vědci, akademici i ekologové protestují proti plánům nového ředitele Národního parku Šumava. Jan Stráský chce prý významně rozšířit území, na kterém je možné kácet. Podle hnutí Duha se to týká třeba i vzácných zbytků pralesů na Smrčině a Hraničníku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šumava

Šumava | Foto: Jiří Kamen

Stráský přitom už požádal ministra životního prostředí o vyhlášení kalamitního stavu kvůli kůrovci, který by umožnil těžit dřevo ve velkém i na místech, kde to zatím nebylo možné. S tím ale vědci nesouhlasí a poslali proto do vlády i parlamentu prohlášení k aktuální situaci v šumavském národním parku.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v Národním parku Šumava mluvila v poledních Ozvěnách dne předsedkyně České společnosti pro ekologii Hana Šantrůčková

„Nesouhlasíme s prolomením hranice bezzásahovosti na více než 25 procentech území národního parku. Nesouhlasíme také s tím, že se zřejmě plánují výsadby v bezzásahových oblastech, což by potom potlačilo veškeré důkazy o tom, že je příroda schopna se sama obnovovat,“ vysvětluje předsedkyně České společnosti pro ekologii Hana Šantrůčková.

„Nesouhlasíme s tím, že se zřejmě budou realizovat projekty tvrdé turistiky, které by národní park mohly poškodit. Samozřejmě se nám také nelíbí snaha, aby se stáhla žádost o diplom Rady Evropy, který je velice prestižní,“ dodává.

Podle Šantrůčkové prohlášení už podpořilo Biologické centrum Akademie věd ČR, Komise pro životní prostředí Akademie věd ČR i Přírodovědecká fakulta Jihočeské univerzity.

Veronika Sedláčková, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme