Vědci budou v Česku využívat nejvýkonnější laser na světě

V České republice vzniká unikátní vědecké centrum. Jeden z největších celoevropských projektů, výzkum laserových technologií, přiláká vědce do Dolních Břežan. Tam bude stát vědecké pracoviště a zařízení označované jako ELI Beamlines. Garantem projektu je Fyzikální ústav Akademie věd.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotoakustická technologie využívá ultrazvuk indukovaný laserem

Fotoakustická technologie využívá ultrazvuk indukovaný laserem | Foto: University of Missouri

Podle jeho ředitele Jana Řídkého se přípravou v České republice zabývá konsorcium osmi univerzit a šesti ústavů Akademie. Nicméně Fyzikální ústav má na starosti celou stavbu. Od projektu, zajištění pozemků, po vědeckou stránku až k zakázkám na laboratorní vybavení. A je zajímavé, že zatímco odborná stránka Řídkému vrásky nedělá, věci kolem administrativy ano.

„Pro náš ústav to momentálně znamená zvýšené vypětí a do jisté míry i finanční riziko, protože podmínky financování jsou docela striktní. Velmi se rozlišuje, co jsou uznatelné a neuznatelné náklady. Třeba jenom chyba ve výběrovém řízení může znamenat neuznatelné náklady , kde by to bylo docela složité řešit. Pro nás je to sice velká čest a odpovědnost, ale také velká starost,“ řekl Řídký.

Že je to pro české vědce velká čest, potvrdil i Wolfgang Sander, koordinátor projektu Laser Lab Europe, které sdružuje sedmadvacet laserových laboratoří v Evropě.

Historický okamžik pro laser

„Laserová věda v současné době zažívá historický okamžik a celý svět teď vzhlíží k Evropě a také k České republice. Když byl laser vynalezen, vědci měli v ruce malé zařízení o velikosti jen pár centimetrů, které se ale v průběhu času neustále rozrůstalo a teď je potřeba postavit nové velké centrum. Je to poprvé, co se našla odvaha k tak rozsáhlému mezinárodnímu projektu, který může být uskutečněn jen díky spolupráci několika států,“ vysvětlil Sander.

Zástupce koordinátora ELI Georg Korn připomněl, že když se před třemi lety dalo dohromady třináct států s cílem vybudovat nejsilnější laser v historii, nevěděli ještě, jak to dopadne. Velice přitom pomohli právě vědci z České republiky.

„Musím říct, že Česká republika od samého začátku hraje v projektu velmi významnou roli. Čeští vědci nás velmi podporovali a i díky nim se nám podařilo vytvořit skvělý návrh na mezinárodní projekt,“ podotkl Korn.

Výzkum na nejvýkonnějším laseru na světě by měl začít v roce 2015. Bude určen například na zkoumání buněk. ELI umožní vytváření nové generace například protonové terapie nádorů. A pro průmysl přinese nové strategické technologie. Vědci doufají, že kromě toho také přiláká mladé lidi ke studiu fyziky.

Jitka Hanžlová, Tomáš Medek, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme