Vědci dostali českou obdobu Nobelových cen - ocenění Česká hlava

Ocenění Česká hlava převzali dnes nejúspěšnější čeští vědci. Jednou z osmi kategorií je i Národní cena vlády za mimořádné výsledky ve vědeckém výzkumu, kterou obdržel chemik Pavel Hobza.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Profesor Pavel Hobza

Profesor Pavel Hobza | Foto: Akademie věd ČR

Tuto českou obdobu Nobelových cen si profesor Pavel Hobza zasloužil svou prací v oblasti molekulární chemie. Podle statistik je navíc nejcitovanějším českým vědcem v odborných publikacích.

Profesor Pavel Hobza působí jako vedoucí Centra biomolekul a komplexních molekulových systémů na Akademii věd ČR. Je profesorem na Univerzitě Karlově a Univerzitě Palackého v Olomouci. Pravidelně také přednáší na zahraničních konferencích a kongresech.

Nejdůležitějším objevem profesora Hobzy jsou nepravé vodíkové vazby. Jeho teoretické studii dlouho nikdo nevěřil, všechna renomovaná pracoviště se jí odmítaly zabývat s odůvodněním, že Pavel Hobza udělal chybu ve výpočtech. Nakonec se ale ukázalo, že český vědec měl pravdu. Dalším jeho zásadním objevem je role patrových ("stacking") interakcí v DNA a proteinech a úloha disperní energie v biomakromolekulách.

Národní cena Česká hlava se uděluje od roku 2005 za mimořádné výsledky ve vědeckém výzkumu a je dotovaná milionem korun. Je to nejvyšší vědecké vyznamenání v České republice. Profesor Pavel Hobza získal v roce 2007 Praemium Academiae.

Lenka Šumová, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme