Vědci dostali českou obdobu Nobelových cen - ocenění Česká hlava
Ocenění Česká hlava převzali dnes nejúspěšnější čeští vědci. Jednou z osmi kategorií je i Národní cena vlády za mimořádné výsledky ve vědeckém výzkumu, kterou obdržel chemik Pavel Hobza.
Tuto českou obdobu Nobelových cen si profesor Pavel Hobza zasloužil svou prací v oblasti molekulární chemie. Podle statistik je navíc nejcitovanějším českým vědcem v odborných publikacích.
Profesor Pavel Hobza působí jako vedoucí Centra biomolekul a komplexních molekulových systémů na Akademii věd ČR. Je profesorem na Univerzitě Karlově a Univerzitě Palackého v Olomouci. Pravidelně také přednáší na zahraničních konferencích a kongresech.
Nejdůležitějším objevem profesora Hobzy jsou nepravé vodíkové vazby. Jeho teoretické studii dlouho nikdo nevěřil, všechna renomovaná pracoviště se jí odmítaly zabývat s odůvodněním, že Pavel Hobza udělal chybu ve výpočtech. Nakonec se ale ukázalo, že český vědec měl pravdu. Dalším jeho zásadním objevem je role patrových ("stacking") interakcí v DNA a proteinech a úloha disperní energie v biomakromolekulách.
Národní cena Česká hlava se uděluje od roku 2005 za mimořádné výsledky ve vědeckém výzkumu a je dotovaná milionem korun. Je to nejvyšší vědecké vyznamenání v České republice. Profesor Pavel Hobza získal v roce 2007 Praemium Academiae.