Vědci zkoušejí účinky krevní plazmy lidí vyléčených z COVID-19. Může obsahovat důležité protilátky

Vědci se pokoušejí využít plazmu z krve pacientů vyléčených z nemoci COVID-19. Ta obsahuje protilátky, které můžou pomoct při prevenci a při léčbě závažných případů. Navíc může být dostupná rychle. Infuze krve vyléčených pacientů je sto let starý lékařský přístup. Podobný přístup vědci teď testují v boji proti koronaviru. Doufají, že plazma bohatá na protilátky poslouží jako prevence nemoci COVID-19 i jako lék.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Darování krve | Foto: Karolína Sedláková | Zdroj: Český rozhlas Plzeň

Vědci si jsou vědomi, že nejde o ideální léčebnou cestu. Závěry z obdobného přístupu, který byl před 100 lety využit v případě H1N1, jsou rozporuplné.

V tuto chvíli není dostupné žádné očkování a použití plazmy od uzdravených a neinfekčních osob by mohlo při léčbě nemocných pomoci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vědci testují účinky krevní plazmy lidí vyléčených z COVID-19

Tento přístup se v minulých měsících zkoušel v Číně, proběhlo tam několik menších studií se slibným výsledkem. V současnosti se na testování metody připravují i v různých nemocnicích ve Spojených státech, především v New Yorku, který je tamním epicentrem nákazy. Vědci budou testovat bezpečnou přípravu plazmy od vyléčených pacientů a její účinky.

Do této metody ve Spojených státech vkládají velkou naději. Umožnili pro ni zrychlený povolovací proces.

V ideálním případě se krev s takovou plazmou může stát jednak jakousi prevencí před nákazou pro ohrožené zdravotníky, jednak pomocí pro těžce nemocné pacienty.

„Plazma s obsahem protilátek by se podávala zdravotníkům, kteří jsou při ošetřování nemocných vystaveni vysoké expozici infekce,“ vysvětluje Gašová. „Další studie se budou zabývat účinností postupů při léčbě nemocných v časných stádiích onemocnění i nemocných v pozdějších stádiích s velice závažnými průběhem.“

Výsledky nové metody nejsou jisté, ale v tuto chvíli jde o čas. Je nutné dosáhnout, aby nemocní nemuseli být hospitalizováni.

„Každý pacient, kterého můžeme držet mimo jednotku intenzivní péče, je obrovským logistickým vítězstvím. Nemocnice jsou totiž extrémně přeplněné,“ napsal pro časopis Nature Michael Joyner z Mayo Clinic v Minnesotě. Při dosažení tohoto cíle může rychle pomoct právě infuze plazmy. Je totiž dostupná okamžitě, zatímco vývoj léků a vakcín běžně trvá měsíce až roky.

Marek Kuchařík, Ondřej Ševčík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme