Vědci trvají na odvolání Rady pro výzkum, vývoj a inovace

Vědci odpoledne chystají další demonstraci na podporu vědy. Protest s názvem Stop tunelování české vědy pořádá fórum vědeckých pracovníků s názvem "Věda žije".

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výzkum | Foto: Tiskový servis Evropské komise

Fórum zároveň trvá na odvolání poradního orgánu české vlády - Rady pro výzkum, vývoj a inovace, která je podle vědců zodpovědná za situaci české vědy.

"Nejvíce nám vadí to, jakým způsobem byl naprosto nekoncepčně oktrojován Akademii věd nový systém hodnocení vědecké práce a z něho odvozeno velmi neprůhledným, nelogickým způsobem přerozdělování financí na vědu a výzkum v České republice," uvedl mluvčího fóra "Věda žije" Martina Krumholze.

Vědcům zároveň vadí přístup politiků k jejich vědecké práci. "Kauzu vnímáme mnohem komplexněji, protože vnímáme postoj, razanci i argumentaci ze strany politické reprezentace jako varovný signál toho, co znamená kultura a kulturnost české společnosti pro současnou českou politickou reprezentaci," dodal Krumholz.

Podle schváleného návrhu Rady pro výzkum, vývoj a inovace by měla Akademie věd přijít meziročně o zhruba pětinu příjmů, a to ve prospěch podpory takzvaných průmyslových inovací.

Premiér Jan Fischer už peníze akademikům ale přislíbil, a to na konci července po jednání s předsedou akademie Jiřím Drahošem. Fischer tenkrát uvedl, že vláda je připravena příspěvek na vědu v roce 2010 posílit o půl miliardy korun.

Přečtěte si také:
Jsou humanitní vědy podceňovány
Václav Pačes pro Radiožurnál: Mladí vědci odcházejí do zahraničí
Akademici protestovali proti změnám ve financování vědy
Předseda AV se sejde s premiérem kvůli změnám ve financování vědy
Patricie Polanská: Znepokojující vize: Vědci na náměstích

Květa Moravcová, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme