Vědci zkoumají ostatky dánského hvězdáře Tychona Braha

Vědci začali zkoumat, jestli byl dánských astronom Tycho Brahe otráven nebo zemřel přirozenou smrtí. Na tuto po staletí neobjasněnou záhadu chtějí přijít výzkumem ostatků, které vyzvedli z pražského kostela Matky Boží na Staroměstském náměstí. V antropologickém oddělení Národního muzea odkryli rakev a začali odebírat vzorky.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cínová rakev s ostatky Tychona Braha.

Cínová rakev s ostatky Tychona Braha. | Foto: Tomáš Adamec

V rakvi byla dobře zachovaná Tychonova kostra, chyběly jen malé kůstky z ruky a nohy. V rakvi byly uloženy také dvě skleněné nádoby. V jedné z nich je lebka Tychona Braha a ve druhé by měl být jeho mozek. A byly tam také chlupy a vlasy, které chtějí Dánové další rok ve svých laboratořích analyzovat.

Uvedli ale, že ani nalezenou zubní tkáň, ani vlasy nechtějí zkoumat pomocí analýzy DNA. Prý je to zbytečně drahé a nepotřebují to k odpovědi na otázku, na co přesně Brahe zemřel. Zvolí jinou metodu, která by měla potvrdit nebo vyvrátit 15 let starý poznatek o tom, že Tychonovy ostatky obsahují nezvykle velké množství rtuti.

Projekt plánovala dánská vláda devět let a také jej financuje. V pátek astronomovy ostatky vrátí zpět do hrobky v Týnském chrámu.

Igor Maňour, Michaela Vetešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme