Vědecká pracoviště hledají nová vedení. Přihlásit se mohou i cizinci

Vědecké ústavy čekají změny ve vedení. Čtyřicet tři akademických pracovišť z dvaapadesáti právě vypisuje výběrová řízení na své šéfy. Na ústavech s dobrými výsledky zřejmě dosavadní ředitelé obhájí svou pozici. Do výběrových řízení se mohou hlásit i zahraniční vědci.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Akademie věd (ilustrační foto)

Akademie věd (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Soutěž by mohla skončit na konci března. Konečné slovo při výběru ředitelů bude mít předseda Akademie věd Jiří Drahoš.

„Ředitele jmenuje předseda Akademie věd po projednání v akademické radě a návrh předsedovi dává rada pracoviště. Rada pracoviště ustaví výběrovou komisi, tato komise provede doporučení, provede výběr kandidáta nebo kandidátů, ty kandidáty doporučí. Já nemusím jmenovat ředitele podle návrhu rady pracoviště. Takže budu samozřejmě přihlížet k délce funkčního období ředitele dosavadního,“ vysvětluje.

Roli při výběru nových šéfů budou hrát také dosavadní výsledky ústavů na poli výzkumné činnosti a také to, jestli se v nedávném mezinárodní hodnocení, které si vedení Akademie nechalo na všech pracovištích udělat, umístily na předních příčkách.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportérka Petra Benešová se zajímala o výběrová řízení na českých vědeckých ústavech

„Máme ústavy, s nimiž akademická rada není natolik spokojená, ukázaly to třeba i výsledky hodnocení nebo výsledky hodnocení některých týmů. My také čekáme, jak současní ředitelé zareagují na výsledky hodnocení,“ dodává Drahoš.

Mezi hůře hodnocená pracoviště patřil například Orientální ústav. Právě tady by se mohl v následujících měsících zřejmě vyměnit management. Dosavadní ředitelka Stanislava Vavroušková ale s hodnocením nesouhlasí, protože podle svých slov vedla ústav doposud bez problémů.

O křeslo šéfa Filosofického ústavu se bude znovu ucházet také Pavel Baran. Jeho dvě oddělení měla při mezinárodním hodnocení problémy. Změny v řízení proto zahrnul i do své vize pro další léta.

Zájemci ze zahraničí jsou vítáni

„Moje představa nebo vize měla několik částí a v jedné z těch částí jsem se věnoval i tomuto tématu, ale na druhé straně vzhledem k tomu, že Filosofický ústav v celkovém hodnocení dopadl velmi dobře, nepovažoval jsem to za nějaký zásadní problém,“ říká Baran.

Vedení Akademie očekává, že se poprvé do soutěže přihlásí také zahraniční vědci. Na jejich angažmá v České republice má totiž velký zájem.

„Já bych to velmi uvítal. Tak, jako máme zahraniční vědecké pracovníky, kteří u nás zakotvili buď na několik let, nebo i na delší dobu, tak samozřejmě by bylo úplně ideální, kdyby se do vedení ústavu dostali renomovaní zahraniční vědci. My ale nyní zveřejňujeme oznámení o konkurzech na ředitele i v některých zahraničních časopisech. Je třeba zajímavé, že Nature, prestižní přírodovědný časopis, zveřejňuje tyto inzeráty zdarma,“ upřesnil Drahoš.

Ředitelé jsou voleni vždy na pět let, o místo se mohou ucházet dvakrát. Většina ústavů by o nových šéfech mohla mít jasno do března letošního roku.

Petra Benešová, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme