Vědeckou radu ústavu pro studium totalit opustili další členové

Vědeckou radu Ústavu pro studium totalitních režimů už opustili nejméně tři její členové. Po historikovi Eduardu Stehlíkovi, spisovateli Jiřím Grušovi odešel i Jan Kuklík, proděkan Právnické fakulty v Praze. Spekuluje se i o odchodu dalšího člena rady bývalého disidenta a signatáře Charty 77 Jiřího Gruntoráda.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Pernes - ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů

Jiří Pernes - ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů | Foto: Jiří Reichl

Důvodem odchodu členů rady Ústavu pro studium totalitních režimů je jmenování historika Jiřího Pernese novým ředitelem.

"Mohu potvrdit, že jsem se vzdal členství ve vědecké radě ÚSTR. Důvodem je jak průběh konkurzu a jmenování nového ředitele, tak i fakt, že vědecká rada je poradním orgánem ředitele a byl jsem do ní jmenován Pavlem Žáčkem," napsal Kuklík v prohlášení pro ČTK.

Informace o odchodu bývalého disidenta a signatáře Charty 77 Jiřího Gruntoráda agentuře potvrdily dva neoficiální zdroje.

Jmenování Pernese dál vzbuzuje odpor

Pernes ve výběrovém řízení porazil Žáčka, jenž ústav vedl dva roky. Nový ředitel studoval za socialismu Večerní univerzitu marxismu leninismu, tuto skutečnost ale neuvedl v životopise, který sloužil jako podklad pro výběrové řízení.

Iniciativa zaměstnanců ústavu nazvaná Neustrčení také zveřejnila informace o tom, že část Pernesovy knihy Až na dno zrady: Emanuel Moravec je možná plagiát.

V den svého nástupu do funkce Jiří Pernes odvolal několik lidí z vedení ústavu. Situací v této instituci by se měl na své dubnové schůzi zabývat Senát.

Martin Hromádka, Eva Rajlichová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme