Vedení Bulovky platilo advokátům více, než by mělo

Pražská advokátní kancelář Šachta&Partners si opakovaně přišla na vyšší výdělky, než měla ve smlouvě. Poprvé se tak stalo, když mohla začít pracovat pro Fakultní nemocnici Na Bulovce, a to bez výběrového řízení.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fakultní nemocnice Na Bulovce

Fakultní nemocnice Na Bulovce | Foto: Tomáš Adamec

Za právní služby během roku vyfakturovala více než devět milionů korun. Částka ale měla být výrazně nižší. Ve smlouvě s právníky byla hodinová sazba 2990 korun plus DPH. Ředitelka nemocnice Kateřina Toběrná ale nechala proplatit 3500 plus DPH.

Například jedním podpisem z poloviny listopadu nechala poslat o čtyřicet tisíc korun víc, než odpovídalo smlouvě. Ministerstvo proto bude chtít po nemocnici detailní vysvětlení těchto kroků.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Petra Sehnoutky o podezřelých výdělcích advokátní kanceláře Šachta&Partners

„Jestliže bude prokázáno, že jednáním managementu byla způsobena nějaká škoda, musí z toho být vyvozeny řádné důsledky,“ sdělil první náměstek ministra Vladimír Pavelka.

Ředitelka Toběrná za měsíc i přes opakované urgence rozpory nevysvětlila.

„Musím konstatovat, že pokud v této věci nebylo provedeno výběrové řízení ve smyslu zákona o veřejných zakázkách, jedná se o porušení zákona o veřejných zakázkách, které může mít dalekosáhlé i osobní dopady,“ uvedl nezávislý advokát Adam Batuna.

„Z pohledu zadavatele zde vnímám zásadní porušení ze strany vedení nemocnice, které připustilo uzavření smluv. Dále fakturaci, která neměla oporu ve smlouvách, a to v částkách, které přesahují dva miliony korun bez výběrového řízení,“ doplnil.

Vedení nemocnice může nést odpovědnost

Podle Adama Batuny může být takové jednání považované za trestní čin porušování pravomocí při správě cizího majetku a hrozí až osm let vězení. V tomto případě ale nejde jen o trestní právo.

„Dále lze vidět i rovinu občanskoprávní, pracovněprávní i obchodněprávní. Vedení nemocnice může být osobně odpovědno za to, že nevypsalo výběrové řízení a za vyplácení částek, které nemají oporu ve smlouvě,“ dodal Batuna.

Český rozhlas zjistil, kde zřejmě nastala chyba. Advokátní kancelář totiž fakturovala Bulovce cenu, kterou má ve smlouvě s jinou pražskou nemocnicí Na Homolce. I v této nemocnici působí stejní právníci bez výběrového řízení. A jen za tři čtvrtiny minulého roku jim bylo zaplaceno více než deset milionů korun. Okolnostmi právních zakázek se už zaobírá policie i ministerstvo zdravotnictví.

Fakultní nemocnice Na Bulovce | Foto: Tomáš Adamec

„Je třeba záležitost právnických služeb Na Homolce přezkoumat. Totéž se týká nemocnice Na Bulovce,“ potvrdil náměstek ministra Vladimír Pavelka.


Ministerstvo si nechalo na kontrolu čas dva měsíce. Mezitím obě nemocnice vypsaly nové výběrové řízení na právníky.

Sokol: Podmínky tendru jsou diskriminační

Podle známého právníka Tomáše Sokola jsou ale jejich podmínky diskriminační. Požadují totiž tzv. certifikát managementu jakosti ISO 9001, což je proces, který může ve firmě zlepšit její řízení. Problém ale je, že tuto normu má jen několik málo právních kanceláří. Například ta, která už v nemocnici pracuje.

„Podstatou námitky bylo to, že pro výkon advokacie není zapotřebí, a to i na té nejkvalitnější úrovni, splňovat podmínky ISO 9001, o které si myslím, že ji advokát potřebuje zhruba jako řidičák na traktor,“ řekl Tomáš Sokol.

Namítá především to, že když právníci pustí do své kanceláře a k dokumentům svých klientů certifikační auditory, mohou tím ohrozit soukromí svých klientů.

To, že tento certifikát nemá vliv na kvalitu advokátní kanceláře potvrdil například předseda kárné komise České advotkání komory Petr Čáp: „Pro výkon advokacie certifikát jakosti managementu není určitě potřeba.“

Tento pro advokátní kanceláře sporný certifikát má podle veřejných zdrojů z tisíců českých kanceláří zhruba sedm, z toho čtyři další se vejdou do dalších omezujících podmínek tendru. Jsou to mimo jiné právníci ze společnosti Šachta&Partners, kteří už v obou nemocnicích pracují, a to bez výběrového řízení.

Za rok si tu dohromady přišly na minimálně devatenáct milionů korun. Obě nemocnice jsou přitom provázané i přes členy vedení. Ředitelka nemocnice Na Bulovce, Kateřina Toběrná, je manželkou náměstka ředitele nemocnice na Homolce.

Ředitelka Bulovky se i přes opakované dotazy nevyjádřila. Její kolega z nemocnice na Homolce Vladimír Dbalý tendr obhajuje s tím, že certifikát je v zákoně o veřejných zakázkách důvodný požadavek, protože má za cíl výběr kvalitního dodavatele.

Petr Sehnoutka, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme