Vedení ČSSD pro Grossovu ideu nové vlády

Ústřední výkonný výbor České strany sociálně demokracké v sobotu velkou většinou hlasů schválil představu jejího předsedy a premiéra Stanislava Grosse o podobě budoucí vlády. Gross vyzval lidovce a unionisty, aby dali přednost stabilitě státu před stranickými zájmy a umožnili vznik společné proevropské vlády. Pokud taková jednorázová dohoda nevyjde, pak chce sociální demokracie vládnout do řádných voleb v menšinovém kabinetu. Rozhovory Lidového domu, lidovců a unionistů o nové společné vládě mají začít už v neděli.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Kohout a Stanislav Gros | Foto: Marta Myšková

Špičky ČSSD schválily představu Stanislava Grosse o nové vládě. Předseda sociální demokracie nabízí lidovcům a unionistům jednání o proevropském kabinetu, ve kterém by nebyli čelní představitelé ani jedné ze stran někdejší koalice. Gross je v případě takové dohody připraven rezignovat. Stranické vedení teď začne jednat s dosavadními koaličními partnery o uzavření jednorázové smlouvy vedoucí k vytvoření nové vlády.

Poslanec Stanislav Křeček novinářům řekl, výbor pověřil stranické vedení, aby jednalo s dosavadními koaličními partnery o uzavření jednorázové smlouvy vedoucí k vytvoření nové vlády. "Původní návrh předsednictva byl schválen, a to naprostou většinou hlasů," zdůraznil a dodal, že před před závěrečným hlasováním v Poslanecké sněmovně o nové vládě dohodu posoudí opět ÚVV ČSSD.

Mnozí sociální demokraté požadují, aby ve vládě, kterou by mohl vést diplomat Jan Kohout, se už neobjevili odstupující ministři - tedy tři lidovci, unionista Vladimír Mlynář ani nestraník Jaroslav Bureš. "To v usnesení není, ale mlčky se to předpokládá," připomněl Křeček. Lidovecký šéf Miroslav Kalousek neche zatím usnesení ústředního výkonného výboru ČSSD komentovat. Zareaguje až ve chvíli, kdy ho s názorem sociální demokracie seznámí její vedení. Už dříve uvedl, že on ani Jan Kasal nemají zájem o angažmá v případné nové vládě. Křesťanští demokraté podle Kasala ale nemají důvod měnit své ministry, kteří podle nich pracovali dobře.

Stanislav Gross vyzval lidovce a unionisty, aby dali přednost stabilitě státu před stranickými zájmy a umožnili vznik společné proevropské vlády. Pokud taková jednorázová dohoda nevyjde, pak chce sociální demokracie vládnout do řádných voleb v menšinovém kabinetu. Gross znovu zdůraznil, že mezi ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU už neexistuje žádný smluvní vztah, protože lidovci koaliční dohodu jednostranně vypověděli. Nepřichází proto podle něj v úvahu vycházet z tohoto dokumentu - podle smlouvy měli lidovci i unionisté ve vládě po třech křeslech. Premiér zároveň oficiálně představil velvyslance při EU Jana Kohouta jako člověka, který by ho mohl v čele kabinetu nahradit. O nové vládě se podle Grosse začne jednat co nejdříve. Zatím není jasné, kolik by měly jednotlivé strany ministerských postů. Podle původní dohody připadlo lidovům a unionistům po třech křeslech. KDU - ČSL ale koaliční smlouvu vypověděla. Teď se tedy podle premiéra Grosse začíná na zelené louce.

Iniciativu sociálních demokratů, která otevírá cestu k vyřešení vládní krize, přivítal už ve čtvrtek prezident Václav Klaus. "Řešení tohoto typu jsem připraven nejen umožnit, ale i podpořit. Mělo by však být přijato bez dlouhého otálení," prohlásil večer Klaus před svým odletem do Říma na rozloučení s Janem Pavlem II.

Předseda ODS Mirek Topolánek v pátek připomněl, že od ODS snad nikdo nečeká, že by případný nový kabinet podpořila. "Sociální demokraté chtějí celou vládní krizi protahovat, aby i z časových důvodů nebylo možné uspořádat předčasné volby," domnívá se předseda občanských demokratů. "Tyto volby nejsou pro ODS cíl, ale prostředek k řešení současné situace," dodal.

Návrh ČSSD na vytvoření vlády staronové koalice s jiným premiérem a bez stranických lídrů kategoricky odmítli komunisté.. Jedinou variantou, kterou by KSČM za určitých okolností mohla podpořit, je menšinový kabinet sociální demokratů s původním levicovým programem.

Šéf unionistů Pavel Němec respektuje volbu diplomata Jana Kohouta coby budoucího možného premiéra. K závěrům ČSSD řekl. "My jsme připraveni jednat o podpoře nové vlády s tím, že našimi dvěma nepřekročitelnými podmínkami jsou: za prvé, aby se vláda opírala o demokratické strany v Poslanecké sněmovně, to znamená bez podpory komunistů. A druhou věcí je, aby vláda pokračovala v plnění programových prohlášení předchozích koaličních vlád."

Milan Kopp, Naděžda Hávová, Helena Šulcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme