Vedení ČSSD pro Grossovu ideu nové vlády
Ústřední výkonný výbor České strany sociálně demokracké v sobotu velkou většinou hlasů schválil představu jejího předsedy a premiéra Stanislava Grosse o podobě budoucí vlády. Gross vyzval lidovce a unionisty, aby dali přednost stabilitě státu před stranickými zájmy a umožnili vznik společné proevropské vlády. Pokud taková jednorázová dohoda nevyjde, pak chce sociální demokracie vládnout do řádných voleb v menšinovém kabinetu. Rozhovory Lidového domu, lidovců a unionistů o nové společné vládě mají začít už v neděli.
Špičky ČSSD schválily představu Stanislava Grosse o nové vládě. Předseda sociální demokracie nabízí lidovcům a unionistům jednání o proevropském kabinetu, ve kterém by nebyli čelní představitelé ani jedné ze stran někdejší koalice. Gross je v případě takové dohody připraven rezignovat. Stranické vedení teď začne jednat s dosavadními koaličními partnery o uzavření jednorázové smlouvy vedoucí k vytvoření nové vlády.
Poslanec Stanislav Křeček novinářům řekl, výbor pověřil stranické vedení, aby jednalo s dosavadními koaličními partnery o uzavření jednorázové smlouvy vedoucí k vytvoření nové vlády. "Původní návrh předsednictva byl schválen, a to naprostou většinou hlasů," zdůraznil a dodal, že před před závěrečným hlasováním v Poslanecké sněmovně o nové vládě dohodu posoudí opět ÚVV ČSSD.
Mnozí sociální demokraté požadují, aby ve vládě, kterou by mohl vést diplomat Jan Kohout, se už neobjevili odstupující ministři - tedy tři lidovci, unionista Vladimír Mlynář ani nestraník Jaroslav Bureš. "To v usnesení není, ale mlčky se to předpokládá," připomněl Křeček. Lidovecký šéf Miroslav Kalousek neche zatím usnesení ústředního výkonného výboru ČSSD komentovat. Zareaguje až ve chvíli, kdy ho s názorem sociální demokracie seznámí její vedení. Už dříve uvedl, že on ani Jan Kasal nemají zájem o angažmá v případné nové vládě. Křesťanští demokraté podle Kasala ale nemají důvod měnit své ministry, kteří podle nich pracovali dobře.
Stanislav Gross vyzval lidovce a unionisty, aby dali přednost stabilitě státu před stranickými zájmy a umožnili vznik společné proevropské vlády. Pokud taková jednorázová dohoda nevyjde, pak chce sociální demokracie vládnout do řádných voleb v menšinovém kabinetu. Gross znovu zdůraznil, že mezi ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU už neexistuje žádný smluvní vztah, protože lidovci koaliční dohodu jednostranně vypověděli. Nepřichází proto podle něj v úvahu vycházet z tohoto dokumentu - podle smlouvy měli lidovci i unionisté ve vládě po třech křeslech. Premiér zároveň oficiálně představil velvyslance při EU Jana Kohouta jako člověka, který by ho mohl v čele kabinetu nahradit. O nové vládě se podle Grosse začne jednat co nejdříve. Zatím není jasné, kolik by měly jednotlivé strany ministerských postů. Podle původní dohody připadlo lidovům a unionistům po třech křeslech. KDU - ČSL ale koaliční smlouvu vypověděla. Teď se tedy podle premiéra Grosse začíná na zelené louce.
Iniciativu sociálních demokratů, která otevírá cestu k vyřešení vládní krize, přivítal už ve čtvrtek prezident Václav Klaus. "Řešení tohoto typu jsem připraven nejen umožnit, ale i podpořit. Mělo by však být přijato bez dlouhého otálení," prohlásil večer Klaus před svým odletem do Říma na rozloučení s Janem Pavlem II.
Předseda ODS Mirek Topolánek v pátek připomněl, že od ODS snad nikdo nečeká, že by případný nový kabinet podpořila. "Sociální demokraté chtějí celou vládní krizi protahovat, aby i z časových důvodů nebylo možné uspořádat předčasné volby," domnívá se předseda občanských demokratů. "Tyto volby nejsou pro ODS cíl, ale prostředek k řešení současné situace," dodal.
Návrh ČSSD na vytvoření vlády staronové koalice s jiným premiérem a bez stranických lídrů kategoricky odmítli komunisté.. Jedinou variantou, kterou by KSČM za určitých okolností mohla podpořit, je menšinový kabinet sociální demokratů s původním levicovým programem.
Šéf unionistů Pavel Němec respektuje volbu diplomata Jana Kohouta coby budoucího možného premiéra. K závěrům ČSSD řekl. "My jsme připraveni jednat o podpoře nové vlády s tím, že našimi dvěma nepřekročitelnými podmínkami jsou: za prvé, aby se vláda opírala o demokratické strany v Poslanecké sněmovně, to znamená bez podpory komunistů. A druhou věcí je, aby vláda pokračovala v plnění programových prohlášení předchozích koaličních vlád."