Vedení ČSSD: Vláda s hnutím ANO a KDU-ČSL je jediné možné řešení

Vedení ČSSD potvrdilo, že chce i nadále vyjednávat s hnutím ANO a KDU-ČSL o nové vládě. Nikdo z vedení strany ale neřekl, jestli sociální demokraté ustoupí z nároku na post ministra zemědělství. To samé křeslo si totiž nárokují i lidovci a nehodlají se ho vzdát.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka (vpravo), předseda Senátu Milan Štěch a místopředseda ČSSD Martin Starec (vlevo) | Zdroj: ČTK

Zatím poslední nabídku ČSSD řídit ministerstvo práce a sociálních věcí a resort dopravy lidovci na večerním jednání odmítli. Stále trvají na křeslu ministra zemědělství, sociálním demokratům se to nelíbí.

„My jsme byli trochu udiveni. Pořád nám připadá, že ta poslední nabídka, která byla dána straně lidové, byla poměrně velmi zajímavá a štědrá,“ řekl místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek po dopoledním jednání grémia strany.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hosty polední publicistiky na Radiožurnálu byli místopředsedové ČSSD a lidovců Lubomír Zaorálek a Jan Bartošek

Podle dopoledních informací ČTK by ale předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka mohl lidovcům ministerstvo zemědělství nabidnout s určitými podmínkami a k tomu třeba resort kultury. Lubomír Zaorálek to však před dnešní schůzkou lídrů případné koalice nechtěl komentovat.

„Já nemyslím, že by bylo dobré vést tohle jednání v přímém přenosu. To si myslím, že mu vůbec neprospívá.“

„Prostě my jsme se dohodli na tom, že máme zájem na trojkoaličním projektu, vracíme se k jednacímu stolu a chceme jednat. Víme, že jestliže jsou tady podmínky, které jsou nepřekročitelné ze strany lidovců, tak to bereme v potaz a budeme se snažit najít řešení,“ uvedl Zaorálek ve vysílání Radiožurnálu.

Sociální demokraté i dál považují většinovou vládu s hnutím ANO a KDU-ČSL za jediné možné řešení.

„To, co nechceme, je, aby šli lidé za tři čtyři měsíce k novým volbám. To znamená, my si myslíme, že nás historie budou soudit podle výsledku, a ten teď musíme dosáhnout,“ prohlásil další z místopředsedů Milan Chovanec.

K dalšímu vyjednávání o případné vládě je připravená i KDU-ČSL, jak Radiožurnálu potvrdil místopředseda strany Jan Bartošek.

„Já osobně si myslím, že dialog do této doby probíhá velmi kvalitně, byť je tvrdý, ale hledáme řešení a to já považuji za správné. A myslím si, že ten potenciál, aby vznikla dobrá koalice, tady je,“ poznamenal Bartošek.

Další jednání šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky s předsedy hnutí ANO Andrejem Babišem a KDU-ČSL Pavlem Bělobrádkem je naplánováno na dnešní odpoledne.

Jana Čermáková, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme