Vedení ČSSD vyzvalo předsedu Sobotku k rezignaci. O vládě bude vyjednávat Hašek

Předsednictvo ČSSD vyzvalo předsedu strany Bohuslava Sobotku k rezignaci. Výzvu podpořilo 20 členů širšího vedení strany, 13 bylo proti. Sobotka zatím rezignovat nehodlá. Udělá to prý jen pokud ho k tomu vyzve ústřední výkonný výbor. Složit funkci odmítá i proto, že nechce, aby SPOZ nebo prezident Miloš Zeman ovlivňovali autonomní politickou stranu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka (na snímku se míjí s Michalem Haškem) po jednání grémia strany oznámil, že nerezignuje na funkci šéfa ČSSD. Nechce prý, aby strana přišla o autonomii a byla pod vlivem SPOZ.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka (na snímku se míjí s Michalem Haškem) po jednání grémia strany oznámil, že nerezignuje na funkci šéfa ČSSD. Nechce prý, aby strana přišla o autonomii a byla pod vlivem SPOZ. | Zdroj: ČTK

„Chci na půdě sociální demokracie i nadále hájit hodnoty, kterým věřím. A mezi ty patří nejen otázka určité slušnosti, elementárního dodržování pravidel, ale také nezávislé sociální demokracie,“ řekl Sobotka.

„Já bych skutečně nechtěl, aby lidé ze SPOZ jako pan Mynář, Nejedlý, prezident republiky, ovlivňovali autonomní a nejsilnější českou politickou stranu. Já jsem rád, že přes všechny tlaky, přes všechny útoky na mě i na sociální demokracii, sociální demokracie volby vyhrála,“ připomněl šéf strany.

„Usnesení vnímám jako pokračování útoku na autonomii sociální demokracie, na to, aby se sociální demokracie rozložila. Tomu v žádném případě jako předseda strany pomáhat nebudu. Zůstávám nadále ve funkci předsedy, budu chtít ovlivňovat politiku sociální demokracie z této pozice, kterou jsem získal na sjezdu,“ prohlásil.

Sobotka proto zatím rezignovat nehodlá. O jeho odchodu, jak řekl, má rozhodnout ústřední výkonný výbor ČSSD nebo sjezd, ne hlasy 33členného předsednictva. „Jsem připraven vyvodit odpovědnost vůči sjezdu ČSSD, pokud se sejde,“ dodal Sobotka.

Pohár přetekl, zlobí se Onderka

Výzvu k rezignaci schválilo předsednictvo strany na návrh brněnského primátora Romana Onderky. Na Onderkův podnět nebude Sobotka ani členem týmu, který bude vyjednávat o budoucí vládě. V něm tak bude Milan Chovanec, Lubomír Zaorálek a Michal Hašek, odvolaného Sobotku nahradí Jeroným Tejc. Podle Onderky udělal Sobotka v čele strany řadu chyb.

Hlavy ČSSD ve při. Hašek by jako šéf odstoupil, Sobotka to má za alibismus

Číst článek

„Ten pomyslný pohár přetekl. Nejhorší historický neúspěch sociální demokracie ve volbách po vzniku České republiky prostě je zde. Autoritativní rozhodování grémia, kdy nekomunikuje některé své kroky například v rámci volební kampaně s regiony, je prostě špatné rozhodnutí. Co se týče one-man show, kampaně předsedy sociální demokracie podobného stylu jako měl Jiří Paroubek, je dle mého názoru také špatně,“ prohlásil Onderka.

Návrh na Sobotkovu rezignaci podpořil i jeho zástupce Michal Hašek. Ten připustil, že za volební neúspěch by mělo přijmout odpovědnost celé vedení strany, a to na mimořádném sjezdu strany.

Místopředseda ČSSD Michal Hašek požaduje předčasný sjezd strany v návaznosti na sestavení vlády | Foto: ČTK

„Nemáme problém s tím, aby se konal nejpozději v březnu sjezd sociální demokracie. A všichni jsme připraveni projít testem budoucího sjezdu. Já sám budu navrhovat, abychom nečekali až do března, ale aby se eventuální mimořádný sjezd ČSSD konal v návaznosti na sestavení vlády,“ řekl Hašek.

Za špatný krok označil výzvu k rezignaci Sobotky například místopředseda strany Martin Starec. „V tuto chvíli se vůbec nemáme starat sami o sebe, ale o to, jak proměníme vůli milionu voličů, kteří podpořili sociální demokracii. Všichni jsme šli na předsednictvo především s tím, že budeme hájit jejich zájmy a hájit jejich zájmy můžeme pouze ve vládě, kterou sociální demokracie – předpokládám – sestaví,“ uvedl Starec.

Podobně to vidí i předsedkyně ČSSD v Královéhradeckém kraji Hana Orgoníková. „Já se domnívám, že máme řádně zvoleného předsedu. Vždy jsem důvěřovala tomu, když Michal Hašek hovořil o tom, že předsedu podporuje, a skutečnost je jiná. Takže jsem zklamaná,“ přiznala.

Začínají povolební jednání. Vítězná ČSSD se už sešla s komunisty

Číst článek

KDU-ČSL bude jednat i s Haškem

Na situaci v ČSSD reagoval také předseda lidovců Pavel Bělobrádek. Podle něj je rozhodnutí předsednictva sociálních demokratů, aby Sobotka nebyl ve vedení strany, věcí samotné ČSSD. Českému rozhlasu Bělobrádek také řekl, že KDU-ČSL je připravena o možné koalici jednat i s místopředsedou sociálních demokratů Michalem Haškem.

„Já se domnívám, že sociální demokracie si musí ujasnit situaci uvnitř strany a pak teprve uvidíme, do jaké míry a kdo bude určen. Zatím to vypadá, že pan předseda Sobotka zůstává ve své funkci a že hlavním vyjednavačem bude pan Hašek. My to bereme na vědomí a budeme čekat, zda budeme osloveni,“ uvedl Bělobrádek.

ANO se bojí destabilizace

Podle Martina Stropnického z ANO 2011 vývoj v ČSSD povolební situaci znepřehledňuje. „My se nad něčím takovým těžko můžeme radovat, protože to tu situaci destabilizuje,“ míní Stropnický.

„Já myslím, že je to komplikace pro celou politickou scénu, protože pokud se ČSSD rozdělí, tak vlastně zradí své voliče. Oni se musí zeptat sami sebe, koho vlastně volili,“ říká šéf hnutí Andrej Babiš.

Programy ANO a ČSSD se shodují na 61 procent. Čekáme, až nás osloví, říká Stropnický

Číst článek

Igor Maňour, ČRo, Věra Pfeifferová, Tomáš Bystrý, Mirko Kašpar, Eliška Malínská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme