Vedení ČSSD vyzvalo voliče, ať před druhým kolem zváží podporu Zemana

Vedení sociální demokracie nepřímo podpořilo před druhým kolem prezidentských voleb Miloše Zemana (SPOZ). Bývalý premiér a někdejší předseda ČSSD se za dva týdny utká se současným ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem (TOP 09).

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bohuslav Sobotka, Jiří Dienstbier a Vladimír Špidla sledují ve volebním štábu ČSSD sčítání hlasů

Bohuslav Sobotka, Jiří Dienstbier a Vladimír Špidla sledují ve volebním štábu ČSSD sčítání hlasů | Zdroj: ČTK

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka oznámil, že před druhým kolem požádá občany, aby zvážili podporu Miloše Zemana jako kandidáta, který není spojen se současnou pravicovou vládou.

Rozhodnutí ale nebylo úplně jednomyslné. Někteří členové předsednictva sociální demokracie dávali přednost variantě, aby ČSSD nedávala žádné doručení.

„Můj postoj byl spíš takový v tomto druhém kole nedělat soudce,“ uvedl místopředseda strany Lubomír Zaorálek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jednání předsednictva ČSSD sledovala reportérka Lucie Husárová

A zcela jasně se na adresu svého někdejšího stranického šéfa, který je ale dnes už předsedou jiné strany, vyjádřil expředseda ČSSD Vladimír Špidla. Zeman podle něj na Hrad nepatří.

„Není osobností, která je vhodná pro funkci prezidenta, nemá dost vnitřní disciplíny a není schopen sloužit svému státu, nýbrž se snaží, aby kdekdo sloužil jemu,“ poznamenal Špidla.

Neúspěšný prezidentský kandidát ČSSD Jiří Dienstbier řekl, že on sám za sebe nikoho svým voličům doporučovat nebude. Jak Zeman, tak Schwarzenberg nejsou podle něj dobrou volbou.

„Za sebe vyzvu naše voliče, aby se rozhodli podle svého přesvědčení, podle svého svědomí. Protože si myslím, že pro ně ani jedna z voleb, které se nabízejí, není dobrá. Budou se rozhodovat mezi dvěma pravicovými kandidáty," řekl Dienstbier, který se jednání předsednictva neučastnil.

Výsledky prvního kola prezidentských voleb

Číst článek

Miloše Zemana podpoří kromě ČSSD také komunisté. Podle jejich předsedy Vojtěcha Filipa je druhý kandidát Karel Schwarzenberg odpovědný za vládu, která zhoršuje sociální a ekonomickou situaci.

Schwarzenberga doporučil volit Přemysl Sobotka (ODS), za nejbližšího ze dvou kandidátů ho označil také Jan Fischer a svůj hlas mu dá i Zuzana Roithová (KDU-ČSL).

Další neúspěšní kandidáti Vladimír Franz a Taťana Fischerová svým příznivcům zatím radu nedali, předsedkyně Suverenity Jana Bobošíková prohlásila, že nikoho z finalistů nepodpoří.

Lucie Husárová 1, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme