Vedení IKEM: Není žádný důvod ke změně ředitele

K záměru ministra zdravotnictví Leoše Hegera vypsat výběrové řízení na post ředitele pražského Institutu klinické a experimentální medicíny se dnes vyjádřilo jeho vedení. IKEM je elitní zdravotnické zařízení plně srovnatelné se světovou špičkou. Na druhé straně se ale kolem jeho provozu a hospodaření objevují otazníky. Podle zástupce ředitele institutu Michaela Želízka ale neexistuje důvod, kvůli kterému by měl být vyměněn stávající ředitel.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

IKEM | Foto: Tomáš Adamec

Podle ministerstva je potřeba nemocnici personálně stabilizovat, to ale její ředitel Jan Malý odmítá. „Domnívám se, že tu žádná destabilizace není. Jsou tu možná dvě ohniska, – nechci být konkrétní, ale dá se to lehce odvodit – která donášejí panu ministrovi zprávy, které se nezakládají na pravdě a jsou pomluvami,“ řekl ředitel.

Že IKEM nového šéfa nepotřebuje, si myslí i zástupce stávajícího ředitele. „Důvody neodpovídají současnému stavu institutu. Klinický a experimentální provoz tu probíhá zcela v souladu s běžným provozem. Vykazujeme velmi pozitivní hospodářský výsledek. Máme nárůst počtu pacientů a výkonů, nemáme ekonomické ani personální problémy. Situace je tu naprosto standardní a stabilizovaná,“ je přesvědčen.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s Michaelem Želízkem, zástupcem ředitele IKEMu

Michael Želízko se nedomnívá, že by důvodem byly kupříkladu ekonomické trendy. „Za první půlrok je provozní čistý zisk 114 milionů korun. Už samo o sobě číslo hovoří o všem. IKEM má na běžných účtech částku, která je přes 1 miliardu korun. Za dobu od nástupu pana ředitele je to dvojnásobek částky původní.

Některá média informovala o údajně netransparentních zakázkách a také o majetkových poměrech některých členů managementu. Prý mají majetek, který neodpovídá jejich příjmům.

Jak ale zástupce ředitele Michael Želízko oponuje, vedení IKEMu si stojí za tím, že zakázky transparentní jsou a že nákup probíhal ve shodě s legislativou.

„Úřad pro ochranu hospodářské soutěže prověřil za poslední roky celkem osm největších veřejných zakázek a ani v jednom případě neshledal žádné pochybení,“ dodává.

Online deník Aktuálně.cz psal například o smlouvě s firmu Kardio Port, která má být generálním dodavatelem materiálů pro transplantace a operace. Právě tento server píše, že se jedná o firmu s anonymními akciemi a že v dodávkách je jen prostředníkem.

IKEM: Kdyby bylo na nás, smlouvu zveřejníme celou

Avšak podle Želízka je veškerá dokumentace související s touto zakázkou zveřejněna na webových stránkách institutu.

„Byli jsme vázáni stanoviskem našeho smluvního partnera, který si vymínil, že určité části smlouvy nechce zveřejnit, že je to jeho obchodní tajemství. To jsme byli nuceni na základě legislativy respektovat,“ vysvětluje.

Zástupce ředitele ale dodává, že kdyby vše záleželo na IKEMu, smlouvu by zveřejnili. „Stejně tak si myslím, že smlouvu má v plném znění ministerstvo zdravotnictví,“ doplňuje.

Do výběrového řízení na nového ředitele se pravděpodobně znovu přihlásí i ten současný – Jan Malý. „Možná to není správná úvaha, ale tak trochu mě to uráží. Myslím si, že tu máme za sebou obrovský kus práce. Máme čas do 15. srpna a zvážím, zda se přihlásím nebo ne,“ oznámil Malý.

Petr Sehnoutka, Mariana Zapotilová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme