Vedení koaličních stran budou znovu hledat cestu z krize

Širší vedení koaličních stran se dnes odpoledne sejdou v úřadu vlády, aby znovu řešila krizi, která vznikla kvůli majetkovým poměrům premiéra Stanislava Grosse. Včera se předsedové ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody údajně shodli na tom, že je stále spojuje zájem na zachování současné koalice. Dál však leží na stole lidovecký požadavek Grossovy rezignace. Naopak předseda vlády chce, aby odstoupili všichni tři ministři KDU-ČSL.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stanislav Gross, Miroslav Kalousek | Foto: Michal Doležal

Podle neoficiálních informací začne schůzka vedení koaličních stran ve Strakově akademii v 15:30. Za každou stranu se jí zúčastní čtyři politici. Vládní krizí se bude zabývat o dvě hodiny později také celostátní výbor křesťanských demokratů.

Posun v kauze, která trvá už měsíc, se ale očekává až od sobotního jednání Ústředního výkonného výboru ČSSD. Gross totiž včera prohlásil, že pokud mu nedají zástupci jeho mateřské strany jasný mandát, rezignuje. "Nechci setrvávat na své pozici proti vůli sociální demokracie," prohlásil premiér, který tak poprvé veřejně připustil možnost demise.

Stejně jako Gross postupoval loni v létě i jeho předchůdce v čele kabinetu a strany Vladimír Špidla. Poté, co sociální demokracie drtivě prohrála volby do Evropského parlamentu, požádal o důvěru ústřední výbor. I když ji dostal, byla tak nevýrazná, že nakonec sám rezignoval. Užší vedení ČSSD Grosse zatím jednoznačně podporovalo.

Jak dnes Radiožurnálu řekl místopředseda KDU-ČSL Jan Kasal, křesťanští demokraté ze svých požadavků rozhodně ustupovat nebudou. "Trváme na tom, co je napsáno v Postní dohodě, a pokud se sociální demokracie a Stanislav Gross budou nadále tvářit, že se nejedná o vůbec žádný problém, tak podle našeho názoru by nejlepším řešením bylo, kdyby došlo k výměně na postu premiéra."

Grossovo rozhodnutí požádat delegáty strany o vyslovení důvěry nicméně Kasal uvítal. "Začínáme cítit, že sociální demokracie si chce ten problém začít řešit sama. V tom je určitá naděje, protože od počátku kauzy se zdálo, že sociální demokracie a Stanislav Gross má za to, že žádný problém neexistuje," uvedl Kasal.

Všichni tři šéfové koaličních stran se shodují v tom, že koalice sice hledá shodu těžko, ale její společnou hodnotou je zachování společné vlády. "Přestože naše stanoviska se velmi obtížně a velmi těžko sbližují, tak jsme názoru, že koaliční spolupráce je hodnota, za kterou se vyplatí bojovat nadále," zdůraznil předseda US-DEU Pavel Němec, který včerejší schůzku inicioval.

Nejmenší vládní strana se zatím držela zpátky a spíše lidovce za jejich postoj kritizovala. Premiérovu demisi však začali požadovat i někteří její senátoři sdružení v Klubu otevřené demokracie. Klub je navíc jako řešení krize připraven podpořit legislativní řešení, které by vedlo k předčasným volbám. Tím se staví na stranu opoziční ODS, která o vypsání předčasných voleb do sněmovny usiluje.

Ministr průmyslu a obchodu Miroslav Urban z ČSSD je toho názoru, že rozbít koalici je snadné, ale otázkou zůstává, co bude po tom. Proto si myslí, že obě strany by měly ubrat plyn. "Koaliční projekt není špatný. Je to tak padesát na padesát," odhaduje Urban. Podle Grossova poradce Novotného, kterého cituje deník MF Dnes, by premiér odmítl vést menšinový kabinet, který by se opíral o komunisty.

KSČM je podle předsedy jejího klubu Pavla Kováčika připravena jednat o různých možnostech řešení vládní krize. Podpora menšinové vlády je ale pro komunisty v tuto chvíli nereálná. "My jsme nebyli k takovému jednání ani vyzváni a tudíž ani nevíme, jaké by byly případné podmínky tohoto jednání. Je to naprosto mimo jakoukoliv realitu v současné chvíli se vyjadřovat ve smyslu podpoříme či nepodpoříme tu či onu variantu."

Blanka Černá, Martin Hromádka, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme