Vedení lidovců chce v pátek tajnou volbu prezidenta

Celostátní konference KDU-ČSL doporučila zákonodárcům své strany, aby při páteční druhé volbě prezidenta republiky usilovali o tajné hlasování. Lidovce k tomu podle jejich předsedy Jiřího Čunka vedou zkušenosti z první volby.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavel Severa a Jiří Čunek

Pavel Severa a Jiří Čunek | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Pro tajnou volbu byla zatím jen ODS, která nyní našla v KDU-ČSL spojence. Při prvním tříkolovém klání sice lidovci prosazovali veřejné hlasování, zkušenosti z minulého týdne ale podle nich ukázaly, že takový způsob rozhodování o hlavě státu byl nedůstojný a chaotický.

"KDU-ČSL žádá vyjednávací tým k volbě prezidenta, což je předseda a dva předsedové poslaneckého a senátního klubu, aby se obrátili na předsedu Poslanecké sněmovny s důrazným požadavkem zajistit takový způsob volby, se kterým bude souhlasit skutečná většina volitelů a které bude dosaženo ústavně nenapadnutelným konsenzem," řekl po jednání celostátního výboru Čunek.

Vyjednávací tým KDU-ČSL má s ostatními stranami jednat o tom, aby o způsobu volby rozhodla skutečná většina volitelů, tedy většina z celkem 281 poslanců a senátorů při společném hlasování obou komor. První volbu totiž provázely ostré procedurální spory o samotné formě hlasování. Kdyby se hlasy sčítaly dohromady, tajná volba by zřejmě převážila.

Při výběru kandidátů ale celostátní konference KDU-ČSL svým zákonodárcům žádné doporučení nedala. Lidovci také nepředstavili žádného svého kandidáta, i když o této možnosti po neúspěšné první volbě mluvili. Podle Čunka by neměli čas vyjednat mu dostatečnou podporu. "Byl by to kandidát, který by zřejmě získal hlasy KDU-ČSL a jinak žádné jiné," uvedl předseda lidovců.

Čtyřhodinová debata v paláci Charitas byla podle Čunka místy bouřlivá. Projevilo se v ní, že sympatizanty má ve straně jak současný prezident Václav Klaus, tak jeho protikandidát Jan Švejnar. Ne všichni členové celostátní konference také s usnesením souhlasili. Rozladěná odcházela například bývalá předsedkyně poslaneckého klubu Michaela Šojdrová, která podporuje Švejnara a veřejnou volbu.

Souhrn zpravodajství z volby prezidenta, fotogalerie i zvukový archiv najdete na speciálním webu Volba prezidenta 2008.

Martin Hromádka, Václava Marešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme