Vedení lidovců nechává rozhodnutí o setrvání ve vládě na Čunkovi

Jiří Čunek by si měl sám rozmyslet, jestli kvůli podezření z korupce opustí kabinet. Takový je závěr jednání předsednictva KDU-ČSL, které se zabývalo i případem svého šéfa a ministra pro místní rozvoj. O kauze se ale bude nejspíš mluvit ještě dnes večer. Sejít by se totiž měli i předsedové všech tří koaličních stran.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Čunek | Zdroj: ČTK

Předsednictvo lidovců se přidalo k celostátním orgánům strany, které Čunka podpořily už dříve. Celostátní konference KDU-ČSL aféru svého předsedy označila za jeho soukromou věc.

Sám vicepremiér nepovažoval věc za nijak dramatickou, a proto předpokládal, že jeho případ nejužšímu vedení zabere jen několik minut.

"Pět minut stačilo. Už se nějak vyjádřil celostátní výbor a celostátní konference a předsednictvo v tuto chvíli nemá důvod se vyjadřovat nějak jinak," řekl Čunek.

Ostrá slova ke kauze už ale zazněla i od premiéra Mirka Topolánka. Prý to podle něj poškozuje vládu a Čunek by ji měl dočasně opustit. V případě, že se prokáže jeho nevina, mohl by se znovu vrátit.

Podle ministryně obrany Vlasty Parkanové je ale právě toto rozhodnutí právě na Čunkovi. "Jestliže on vnímá svoje eventuelní odstoupení z funkce jako přiznání viny, tak my, protože nevíme, jestli je nebo není vinen, si nemůžeme vzít na svědomí to, že bychom ho k něčemu nutili," uvedla Parkanová.

To, že je šéf lidovců stále ještě členem kabinetu, je nepřijatelné pro opozici. Jak řekl místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach, situace podle něj už začíná být trapná. "Je to neštěstí pro Českou republiku. Já myslím, že v takové situace pro politika není jiná cesta, než odejít, a to už měl udělat dávno," zdůraznil Škromach.

Případ údajné korupce Jiřího Čunka se dnes večer nejspíš bude řešit i na schůzce všech tří předsedů koaličních stran. Premiér Topolánek pak bude do pátku chtít vidět jasné doklady o Čunkově nevině.

Milan Kopp, Veronika Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme