Vedení Národní knihovny oznámí vítěze soutěže o podobu její nové budovy

Jak bude vypadat nová budova Národní knihovny, to dnes oznámí její vedení. Podle některých spekulací je hlavním favoritem britský architekt českého původu Jan Kaplický. Vítězství v soutěži ale ještě neznamená, že se návrh budovy, která má stát na pražské Letné, opravdu realizuje. Místo je totiž na hranici památkové rezervace.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přepravky s knihami | Foto: Jan Rosenauer

Původní budovy se ale instituce rozhodně nevzdává, vysvětlil její ředitel Vlastimil Ježek: "Klementinum zůstane v první řadě Národní knihovnou. Bude to nadále hlavní sídlo Národní knihovny. Z fondů tu zůstanou nejenom historické fondy, které sem patří, ale zůstane tu také Slovanská knihovna. Druhá role budovy, my bychom si přáli otevřít tuto barokní perlu Prahy veřejnosti. Odborníci říkají, že je to jedna z nejlépe vyzdobených jezuitských kolejí na světě."

Nová knihovna by měla stát na Letné. Je to hranice památkové zóny, takže ještě není jisté, že se vítězný návrh realizuje. Všechny návrhy budou vystaveny na konci března v galerii Rudolfinum. "Jedna skupina byla hodně konzervativní, pokud jde o architektonický tvar té budovy, druhá skupina se spíše pokoušela vytvořit výraznou stavbu, příklad nové architektury v Praze. Porota, zdá se mi, hledala vítěze spíše v té druhé skupině," popsal Českému rozhlasu návrhy nové budovy knihovny Ježek.

Julie Rákosová, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme