Vedení ODS koncem roku odstoupí

Celé vedení ODS včetně předsedy Václava Klause dá k dispozici své funkce na prosincovém mimořádném kongresu strany. Předseda občanských demokratů Václav Klaus oznámil, že na prosinec svolal mimořádný kongres strany, na kterém on sám i dosavadní vedení rezignuje na své funkce a umožní novou volbu. Klaus tak reagoval na výsledky voleb, ve kterých ODS porazili sociální demokraté.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Klaus po zveřejnění výsledků | Foto: Petra Mášová

Václav Klaus ale ani ve čtvrtek neřekl, zda se bude o místo v čele strany znovu ucházet, nebo ne. "Toto je otázka chvilkového rozmyšlení a mého současného přemýšlení, o kterém zrovna tak diskutuji se svými syny a se svou manželkou jako s vedením oDS, se svými kolegy, tak se spoustou lidí."

Průběh čtvrtečního jednání grémia ODS Radiožurnálu popsal místopředseda strany Jan Zahradil. "My jsme nechtěli, nikdo z nás, tlačit na pana předsedu, a proto bylo na něm, jaký časový harmonogram a jaký krok v povolební situaci zvolí."

Nejen Václav Klaus, ale ani nikdo z místopředsedů zatím jasně neřekl, zda se na kongresu pokusí svou funkci obhájit. Pouze Petr Nečas pro ČTK uvedl, že s největší pravděpodobností kandidovat nebude. Další místopředseda, Ivan Langer, je přesvědčen, že to záleží hlavně na podpoře regionů. "Já jsem přesvědčen, že v členské základně zavládne, paradoxně pro někoho, spíše klid než nervozita."

Výsledek voleb ODS pokládá nejen za vlastní prohru, ale i za porážku pravice i všech nekomunistických stran. V dnešních celostátních denících vyšly inzeráty, ve kterých Klaus děkuje voličům za podporu.

Za týden se do Prahy sjedou šéfové krajských organizací ODS, aby vyhodnotili povolební situaci.

Volby budou mít dohru také v Unii svobody-DEU, jejíž výsledek se pokládá za fiasko. Spolu s lidovci získala Unie jen 14 procent hlasů, navíc kvůli preferenčním hlasům se do sněmovny dostalo jen osm poslanců US-DEU. Předsedkyně strany Hana Marvanová dnes potvrdila, že se letos uskuteční mimořádné republikové shromáždění, na kterém širší vedení strany nabídne své funkce k dispozici. Za nejzazší termín považuje Marvanová září.

Markéta Kaclová, Jana Zemanová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme