Vedení ODS: Krajské volby jsme prohráli, důsledky vyvodíme po 2. kole senátních voleb

Krajské volby skončily výrazným neúspěchem, potvrdila dnes výkonná rada ODS. Na vyvození důsledků chce ale vedení strany počkat až po druhém kole senátních voleb, které se uskuteční tento pátek a sobotu. Špičky ODS chtějí zpracovat analýzu a na jejím základě přijmout konkrétní opatření. Po prohře v krajích sílí tlak na odchod vedení nejsilnější strany.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ivan Langer na tiskové konferenci po zasedání výkonné rady ODS | Zdroj: ČTK

ODS se teď chce soustředit na druhé kolo senátních voleb, do kterého jde stále s nekonfrontačním stylem kampaně. Až pak bude vyvozovat konkrétní závěry. Po jednání vedení strany to potvrdil místopředseda Ivan Langer:

"Výkonná rada konstatuje, že krajské volby pro Občanskou demokratickou stranu skončily výrazným neúspěchem. Analýza příčin bude předmětem jednání politických orgánů ODS. A to po druhém kole senátních voleb. Je nepochybné, že je ODS připravena ze závěrů této analýzy vyvodit konkrétní opatření, respektive konkrétní závěry."

Předseda ODS Mirek Topolánek v rámci jednání Výkonné rady potvrdil, že výsledky voleb a příčiny prohry chce nechat detailně zpracovat: "To, jaké analýzy a jaké z toho vyvodíme důsledky, o tom se budeme bavit v následujících dnech a týdnech po senátních volbách. A jedním z usnesení bude taky úkol pro hlavní kancelář, aby zpracovala ve velmi rychlé době takovou analýzu."

Na závěry výkonné rady ODS čekali i poslanci Tlustý, Schwippel a Raninec, kteří podle nich chtějí zvážit svoji podporu vládě ve středečním hlasování o nedůvěře. Místopředseda ODS Petr Nečas ale neočekává, že by tito poslanci hlasovali proti vládě.

"Myslím si, že kdyby člen ODS hlasoval společně se sociálními demokraty a komunisty proti středopravicové vládě, tak si nedovedu představit, že by tento krok byl slučitelný s nějakým dalším pokračováním v pravicové straně," uvedl Nečas.

Potvrdil zároveň, že vedení ODS dá funkce k dispozici: "Samozřejmě i vzhledem k tomu, že je volební kongres, a tito kolegové to moc dobře vědí, dává celé grémium své funkce k dispozici. A bude standardní volební kongres. Čili to není nic překvapivého."

Výkonná rada ODS také znovu vyzvala voliče, aby ve druhém kole podpořili kandidáty do senátu za ODS a KDU-ČSL. Současně zaznělo varování před vládou sociálních demokratů s komunisty.

Šéf ČSSD Jiří Paroubek dnes oznámil, že pokud by KDU-ČSL vyslovila vládě nedůvěru, ovlivnilo by to jednání sociálních demokratů a lidovců o krajských koalicích v některých krajích. Lidovci zatím tvrdí, že všichni vládu podpoří.

Katka Brezovská, Nikola Bojčev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme