Vedení ODS odmítlo návrh TOP 09 na přistoupení Česka k fiskálnímu paktu

Vedení ODS odmítlo návrh TOP 09 na přistoupení k fiskálnímu paktu jako ultimátum, kterému se nepodrobí. Fiskální pakt je skoro rok stará dohoda zemí Evropské unie, podle které mají do svého práva zabudovat pravidlo vyrovnaných nebo přebytkových rozpočtů v dobrých časech. Dohoda je závazná pro členy eurozóny, ostatní se k ní můžou přidat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výkonná rada ODS, Petr Nečas | Foto: Filip Jandourek

Podle grémia ODS se jedná o nový požadavek koaličního partnera. ODS si myslí, že bychom měli dříve mít finanční ústavu, která by fungovala jako pojistka proti nerozumnému zadlužování. Ústavní zákon o rozpočtové odpovědnosti teď bude posuzovat parlament.

Přehrát

00:00 / 00:00

O stavu v koalici mluvili na Radiožurnálu Marek Benda, předseda poslaneckého klubu ODS a komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček

„ODS odmítá ultimáta TOP 09. Náš názor je již více než rok stálý. Přistoupení k fiskálnímu paktu přichází v úvahu jedině poté, co bude schválena finanční ústava a ústavní zákon o referendu o přijetí eura. Bez toho to smysl nemá,“ říká předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda.

Spekuluje se, že TOP 09 chce svým požadavkem zužitkovat body, které nasbírala v prezidentské volbě. Ta pro ODS naopak moc dobře nedopadla. První místopředseda a ministr financí Miroslav Kalousek takové spekulace ovšem odmítá. Nepřijetí unijních rozpočtových pravidel podle něj neznamená konec koaliční spolupráce:

„Pamatuji si několik koaličních vlád, které vládly bez koaličních smluv.“ Marek Benda také považuje za velmi málo pravděpodobné, že by se koalice rozpadla.

Dnes odpoledne budou velmi pravděpodobně taky o tomhle tématu jednat zástupci všech vládních stran při ladění koaliční smlouvy.

Podle opoziční ČSSD je požadavek TOP 09 rozumný.

Když se fiskální pakt v rámci EU schvaloval, zůstaly stranou jen Česká republika a Velká Británie.

„To, oč jde TOP 09, respektive Miroslavu Kalouskovi, je něco úplně jiného, nikoliv boření koalice. Myslím si, že věc mohla být v TOP 09 vyhodnocena tak, že je dobré přijít s nějakým tématem, které ODS znervózní a donutí ji k tomu jednat. Mohlo by také dojít k pnutí, protože v nejbližší době se bude rozhodovat o hegemonu na pravici. A to vzhledem ke špatným volebním výsledkům ODS v podzimních i prezidentských volbách, které byly fiaskem, vzhledem k tomu, že od Starostů se ozývají výhrady, že vedení nic nepodniká a oni jsou pak v nemožné situaci, vzhledem k pádu popularity ODS,“ říká komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček.

Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme