Vedení ODS se chce zbavit Tlustého

Výkonná rada ODS chce, aby Morava a Tlustý odešli z Občanské demokratické strany. Tak by podle širšího vedení ODS měla pokračovat kauza dnes už bývalého poslance Jana Moravy, který se snažil sbírat kompromitující materiály na jiné politiky, mimo jiné právě na poslance Vlastimila Tlustého.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V. Tlustý se fotografuje

V. Tlustý se fotografuje | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Podle premiéra Mirka Topolánka chování Tlustého a Moravy před blížícími se volbami straně ublížilo: "Výkonná rada konstatuje, že kauza Tlustý-Morava poškodila ODS v očích veřejnosti natolik, že považuje za nezbytné, aby oba členové vyvodili ze svého jednání důsledky a opustili Poslaneckou sněmovnu a řady občanských demokratů."

Místní sdružení ODS v Rakovníku mezitím v pondělí podpořilo poslance Tlustého a nevyloučilo ho ze strany. Nevyslyšelo tak apel stranického vedení, podle kterého by měl Tlustý opustit ODS. Tlustý opakovaně vysvětloval, jakou roli sehrál v kauze poslance Moravy.

Tlustého mateřská organizace v Rakovníku ho zároveň zavázala k tomu, aby při případném hlasování o nedůvěře podpořil vládu Mirka Topolánka a prosazoval program ODS v rámci koaliční dohody. S tím podle svých slov Tlustý nemá problém: "Já jsem vždycky koaliční vládu podporoval, byť leckdo tvrdil něco jiného." Zároveň ale řekl, že nepodpoří daňovou reformu ministra financí Miroslava Kalouska.

Podle předsedy rakovnické ODS Zdeňka Nejdla by to ale za jistých okolností mohla být chyba: "Pokud dojde k hlasování ve sněmovně a ten zákon může mít klíčovou úlohu v tom, že může naznačit, že tím zákonem padne vláda, tak mohu říci, že pro mě by to byl špatný krok pana Tlustého, že nehlasuje s koalicí."

Protože místní organizace dnes Tlustého nevyloučila, ačkoli si to vedení strany přeje, uvažuje vedení ODS o změně stanov. První místopředseda Pavel Bém k tomu uvedl, že se hledá takový právní postup, který by umožňoval vyloučit jednotlivce, ale zároveň by nenarušoval demokratické fungování strany.

Vládní koalice také vytvoří pracovní skupinu, která se bude zabývat aférou kolem poslance Tlustého a bývalého poslance Moravy. Představitelé tří vládních stran se na vyšetřovací komisi dohodli na večerní koaliční schůzce, o jejím ustanovení informovali předsedové zelených a lidovců Martin Bursík a Jiří Čunek spolu se šéfem poslanců ODS Petrem Tluchořem.

Vládní strany současně nepodpoří vznik sněmovní vyšetřovací komise, kterou vyžaduje opoziční ČSSD.

V hledáčku špiček ODS jsou i policejní odposlechy, podle kterých mohli mít Tlustý a také ministr vnitra Ivan Langer spojení s organizovaným zločinem.

Krakatice - to je název příslušného policejního spisu. Dokument, jehož části unikly na veřejnost, mapoval aktivity zastřeleného kontroverzního podnikatele Františka Mrázka. Podle médií se Mrázek před osmi lety snažil využívat Vlastimila Tlustého a Ivana Langra k prosazování svých zájmů v politice. Oba politici vědomé napojení na podsvětí popřeli.

Poslanec Juraj Raninec je připravený vrátit se do klubu ODS. Klade si ale dvě podmínky: vyšetření aféry bývalého poslance Moravy a odchod nynějšího šéfa sněmovní frakce Petra Tluchoře. Současně oblastní radě ODS v České Lípě dnes slíbil, že podrží současnou vládu při důležitých hlasováních ve sněmovně:

"Určitě nemám zájem, aby země byla uvržena do nějaké nestability i před naším předsednictví v Evropské unii. Za současné situace tedy nepředpokládám, že bych vyslovoval vládě nedůvěru. Taky současně nemohu předjímat, co se za měsíc a půl či jinou dobu stane. V každém případě například podporuji umístění americké radarové základny na českém území."

Václava Marešová, Lenka Jansová, Katarína Brezovská, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme