Vedení ODS uvítalo novou koalici s TOP 09 na pražské radnici

Hlavní město povede koalice TOP 09 a ODS, obě strany už podepsaly koaliční smlouvu. Za ODS ji zatím nepodepsala jen starostka Prahy 6 Marie Kousalíková. Občanští demokraté by měli mít primátora, dva náměstky a dva radní. TOP 09 získá v radě posty dvou náměstků a čtyři radní a navrhla převolení rady ještě na dnešním zasedání. Primátorem má zůstat Bohuslav Svoboda.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdeněk Tůma (TOP 09). | Foto: Tomáš Adamec

V kompetenci primátora zůstanou finance, TOP 09 však doufá ve velký vliv prostřednictvím Zdeňka Tůmy, kterého nominuje do funkce předsedy finančního výboru. ODS by měla podle zdroje ČTK do rady nominovat všechny její stávající členy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová vítá rychlou změnu na magistrátu

Výměnou za ústupek na pozici primátora usiluje TOP 09 o klíčové rezorty: jejich náměstci by měli v gesci územní plán a infrastrukturu, čtyři radní oblast informatiky, evropských fondů, veřejné správy a legislativy, kultury, památkové péče, výstavnictví, cestovního ruchu a zahraničních vztahů, školství, sportu a volného času.

ČTĚTE TAKÉ: Praha má nové vedení, sociální demokraty vystřídala TOP 09

Premiér a předseda ODS Petr Nečas se už loni po komunálních volbách netajil tím, že není zastáncem velké koalice a spolupráce ODS a ČSSD na pražské radnici. Výměna koaličního partnera tak pro něj byla dobrou zprávou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reakce předsedy ODS Petra Nečase a místopředsedy ČSSD Lubomíra Zaorálka zaznamenala redaktorka Václava Vařeková

„Jsem také rád, že k tomu rozhodnutí došlo poměrně rychle. Praha si zaslouží plnohodnotnou městskou radu,“ pochválil postup primátora Svobody premiér Nečas.

Koalice ODS a TOP 09 byla příjemným překvapením i pro první místopředsedkyni občanských demokratů Miroslavu Němcovou: „Nic jsem o tom předem nevěděla, tak z toho pohledu to pro mě bylo překvapení. Ale pozitivnějším překvapením je, že problém na pražské radnici je, zdá se, vyřešen. Těší mě, že je podepsána koaliční smlouva mezi ODS a TOP 09, protože to je řešení, které jsem preferovala od samého začátku hned po komunálních volbách.“

Podle místopředsedy občanských demokratů Alexandra Vondry je pro stranu dobré, že si v hlavním městě udrží pozici primátora. „Nový rozpočet Prahy je nutno sestavit na bázi koalice rozpočtové odpovědnosti a je evidentní, že koalice pravého středu ODS a TOP 09 je lepším řešení. Pokud tato možnost uchová ODS primátora Bohuslava Svobodu, který podle mého soudu udělal v Praze kus práce, tak myslím, že to je dobré řešení.“

ČTĚTE TAKÉ: Hlavní město povede koalice ODS a TOP 09. Svoboda zůstane

Naopak sociální demokraté, kteří v loňských komunálních volbách skončili až za TOP 09 a ODS na třetím místě, chtějí své zhruba roční působení v čele magistrátu zhodnotit. Podle místopředsedy strany Lubomíra Zaorálka nemusí vyznít zrovna pozitivně.

„Nemyslím, že by ten obraz dnes byl dobrý. Je třeba mluvit o odpovědnosti a o závěrech, které budou důležité pro budoucnost, protože jak se mi to v této chvíli zdá, tak to zřejmě nebudeme hodnotit jako úspěšnou etapu sociální demokracie,“ řekl Lubomír Zaorálek.

Podle koaliční smlouvy mají strany předložit programové prohlášení nejpozději 30 dnů po schválení nové rady. Název koalice odkazuje na rozpočtovou odpovědnost, transparentnost a boj proti korupci.

Václava Marešová, Lucie Maňourová, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme