Vedení ODS vyloučilo ze strany lobbistu Hrdličku a poslance Floriána a Úlehlu

Výkonná rada ODS vyloučila ze strany lobbistu Tomáše Hrdličku a dva poslance - Jana Floriána a Tomáše Úlehlu. Ti ve středu nehlasovali proti důvěře vládě Jiřího Rusnoka, a porušili tak dohodu bývalé koalice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Florián (vlevo) odešel z ODS dobrovolně, Tomáš Úhela (vpravo) dobrovolně vystoupit odmítá

Jan Florián (vlevo) odešel z ODS dobrovolně, Tomáš Úhela (vpravo) dobrovolně vystoupit odmítá | Zdroj: ČTK

Výkonná rada ODS chování teď už bývalých členů strany Tomáše Úlehly a Jana Floriána jednomyslně odsoudila.

Jejich jednání považuje za neomluvitelné, protože je prý v přímém rozporu se zájmy pravicových voličů.

Vyloučení Floriána a Úlehly z ODS považuje výkonná rada za jediné možné vyústění jejich osobního selhání - že aktivně nehlasovali proti Rusnokově vládě.

Přemluvit je k tomu měl Tomáš Hrdlička. Ten se údajně provinil proti stranickým stanovám, podle kterých je jeho povinností pečovat o dobré jméno ODS a nepoškozovat je ani v médiích. Což podle vedení strany Hrdlička udělal tím, že ve sdělovacích prostředcích pomlouval některé členy vedení ODS.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hosty Stalo se dnes na Radiožurnálu byli místopředseda ODS Jiří Pospíšil, komentátorka Lidových novin Lenka Zlámalová a politolog Lukáš Jelínek

„Jsme přesvědčeni, že výroky pana kolegy Hrdličky, které navazují na tu situaci, vedou k tomu, že diskuze a komentování členů vedení je něčím, co dobré jméno ODS v této situaci skutečně vážně poškozuje,“ řekl pověřený předseda ODS Martin Kuba.

„Byť já osobně jsem skoro přesvědčen, že kdybychom se měli zabývat nějakou věcnou podstatou, tak by to bylo velmi složité. Je ale nutné si uvědomit, že politická strana se pohybuje v mediálním prostoru, dává o sobě voličům nějak vědět tím, jak rozhoduje. Toto rozhodnutí je jasným signálem, že za vedení a kroky strany jsou zodpovědní členové, kteří byli zvoleni a mají mandát,“ dodal.

Hrdlička podle serveru iDnes.cz své vyloučení označil za arogantní jednání, Jan Florián opustí ODS sám a Tomáš Úlehla už dříve řekl, že dobrovolně neodejde a své případné vyloučení označil za křivdu.

Úřadující šéf ODS Kuba chce před volbami spolupracovat i s Klausem

Číst článek

Florián se členství v ODS vzdal už ve čtvrtek. Jeho i Hrdličkovo vyloučení navrhla pražská organizace strany. Návrh na to, aby občanské demokraty opustil Úlehla, vzešel z jeho domovské organizace ve Zlíně.

Pražská ODS chce také přerušit členství Janě Nagyové, bývalé spolupracovnici expremiéra Petra Nečase, která čelí trestnímu stíhání.

Lucie Husárová 1, Věra Pfeifferová, Tomáš Bystrý, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme