Vedení parlamentních stran se scházejí nad řešením krize

Dnes se scházejí vedení jednotlivých parlamentních stran a budou zřejmě pokračovat i neformální konzultace mezi sociálními a křesťanskými demokraty sondující, zda je ještě možné odvrátit krach tříbarevné koalice. křesťanských demokratů ladilo své stanovisko ráno v paláci Charitas. Dnes se sejde také grémium ODS i vedení KSČM, o další strategii budou jednat i všechny poslanecké kluby včetně frakce ČSSD. Situaci v koalici by měla vyřešit zítřejší večerní schůzka představitelů vládních stran. Prezident Václav Klaus vyzval premiéra a předsedu lidovců, aby na zítřejší jednání přišli s řešením současné krize.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stanislav Gross, Miroslav Kalousek | Foto: René Volfík | Zdroj: Český rozhlas

Předsednictvo křesťanských demokratů ladilo své stanovisko ráno v paláci Charitas. Svůj názor ale chtějí sdělit nejdříve koaličnímu partnerovi z ČSSD. Včera dostalo vedení lidové strany dopis místopředsedy Cyrila Svobody, který žádal svolání celostátní konference. To ale předseda strany zatím nepovažuje za nutné. Podle místopředsedy strany Jana Kasala se dnes Svobodovým dopisem zabývalo také předsednictvo. "Cyril Svoboda byl přítomen a nevznesl jediný argument na podporu této žádosti, takže si myslím, že pro tuto chvíli je věc vyřešena. Celostátní konference by se měla sejít kromě řádných termínů jen tehdy, pokud bychom se rozhodli vystoupit z vládní koalice a nic takového nehrozí."

Dnes se sejde také grémium ODS i vedení KSČM, o další strategii budou jednat i všechny poslanecké kluby včetně frakce ČSSD. Situaci v koalici by měla vyřešit zítřejší večerní schůzka představitelů vládních stran. Prezident Václav Klaus vyzval premiéra Stanislava Grosse a předsedu lidovců Miroslava Kalouska, aby na zítřejší jednání koalice přišli s řešením současné krize. To je ale podle předsedy KDU-ČSL Miroslava Kalouska v současném personálním obsazení vlády obtížné. "Je samozřejmě obrovský problém, jestliže předseda vlády je přímo svými příjmy ekonomicky napojen na příjmy z pochybného podnikání včetně pravděpodobných příjmů z prostituce. Je obrovské riziko, že rozhodování vlády bude dopředu znevěrohodněno. Premiér se může dostat do pozice, kdy bude vydíratelný."

Koalice se dostala do patové situace: Lidovci trvají na demisi premiéra, ten je připraven ministry za KDU-ČSL odvolat, pokud nezmění do zítřka svůj názor. Politolog ze Západočeské university v Plzni Lukáš Valeš se v Radiožurnálu podivil nad malicherností důvodu, který vedl k rozkolu vládní koalice. Chápal by, kdyby spory vyvolala třeba diskuse o penzijní reformě nebo o financování zdravotnictví nebo vysokého školství. "Tam bych zcela rozuměl tomu, že různé politické subjekty nejsou schopny najít programovou shodu a to bude důvodem odchodu některé ze stran. Ale majetkové problémy, to je opravdu malicherné a nejsem si zcela jist, že čeští politici si nejsou zcela vědomi toho, jaké důsledky jejich činy budou mít."

Markéta Kaclová, Lenka Rákosová, Hana Siraková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme