Vedení policie chce, aby se situací kolem reorganizace zabývala Bezpečnostní rada

Policejní prezidium chce požádat premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) o svolání Bezpečnostní rady státu. Oznámil to policejní prezident Tomáš Tuhý. Reaguje tak na napjatou situaci kolem chystané policejní reformy. Tuhý se důrazně ohradil proti tomu, že Vrchní státní zastupitelství v Olomouci chce prověřit změny v policejním sboru a jeho žalobci chtějí vyslechnout špičky policie, tedy právě Tuhého a jeho náměstka Zdeňka Laubeho. Podle Tuhého je postup zastupitelství v Olomouci podivný.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policejní prezident Tomáš Tuhý (vlevo) a jeho náměstci Zdeněk Laube a Petr Petřík na tiskové konferenci | Zdroj: ČTK

"Vedení Policie České republiky se důrazně ohrazuje proti pokusům o kriminalizaci reorganizace útvarů s celostátní působností. Odmítáme jakékoliv propojování našich manažerských rozhodnutí s vyšetřováním starých i současných kauz," prohlásil na tiskové konferenci Tuhý.

„Situaci považujeme za natolik vážnou, že se obracíme cestou ministra vnitra na předsedu vlády se žádostí o projednání této podivné sekvence událostí na Bezpečnostní radě státu. V této chvíli nemáme jiný ústavněprávní nástroj, jak se této zjevné zvůli bránit.“

Nevěříme vedení policie, protikorupční útvar je napadený snětí, říká žalobce Šereda

Číst článek

Vedení policie podle Tuhého trvá na tom, že celá reorganizace byla připravena profesionálně, nezávisle a v souladu se zákonem o policii. „Vylučujeme, že jejím účelem bylo kohokoliv odstranit z funkce,“ řekl také policejní prezident.

Kvůli nesouhlasu s chystanou reorganizací policie dnes odstoupil šéf eltiního protimafiánského útavru Robert Šlachta.

Chovanec: Se Šlachtou jsme si esemeskovali, nepokládal za nutné mě o odchodu informovat

Číst článek

Ministr vnitra Milan Chovanec se večer sejde s premiérem Bohuslavem Sobotkou (oba ČSSD). Bude mu tlumočit přání vedení policie, aby situaci kolem reorganizace policie projednala Bezpečnostní rada.

„Uvidíme, jak se pan premiér zachová. Myslím si, že nějaká forma debaty na toto téma by asi stála zato. Uvidíme, jaká forma to bude,“ řekl ministr a dodal:

„Určitě ve středu bude koaliční jednání, určitě potvrzuji, že v pondělí budu o této věci jednat s policejním prezidentem a panem prezidentem Zemanem.“

Bezpečnostní radu státu svolává premiér. Vicepremiér Andrej Babiš ale naznačil, že by se mohla sejít bez zástupců hnutí ANO. „Jasně, ať to proberou. Ale bez nás,“ napsal Babiš na twitteru.

ČRo, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme