Vedení Sazky rozhodne o stavbě pražské hokejové haly

Osud výstavby pražské hokejové haly pro mistrovství světa v roce 2004 je stále nejasný. O tom, zda se bude dál stavět má představenstvo Sazky rozhodnout právě dnes. Společnost totiž nedostane od vlády státní garance na šestimiliardový úvěr pro výstavbu víceúčelové haly v pražských Vysočanech. Podle premiéra Vladimíra Špidly ministři tento návrh velkou většinou hlasů odmítli. Nad světovým šampionátem v hokeji, který se má konat v Česku už za rok, tak visí stále větší otazník. Generální ředitel Sazky Aleš Hušák minulý týden pohrozil, že v případě negativního stanoviska kabinetu stavbu okamžitě zastaví.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

výstavba sportovní haly

výstavba sportovní haly | Foto: Michal Doležal

Pro odmítnutí požadavku, který vládě předložilo ministerstvo školství, existovala podle ministra financí Bohuslava Sobotky řada důvodů. "Musím říci, že celou tu věc provází celá řada otazníků; jedním z těch otazníků je způsob financování, dalším otazníkem je návratnost, třetím otazníkem je otázka vlastnictví pozemků."

Žádost o státní záruku za úvěry navíc podle Sobotky přišla zcela nečekaně. "Společnost Sazka v minulosti nikdy neavizovala potřebu této státní garance, vždy hovořila o tom, že tuto akci bude zajišťovat financováním z vlastních zdrojů, tato otázka garance se dostala na stůl teprve až nyní a já se domnívám, že není šťastné, aby vláda v takovéto věci rozhodovala pod tlakem, který společnost Sazka tímto svým návrhem vytvořila."

Vládu nepřesvědčil ani argument ministerstva školství, že by za státní garanci šestimiliardového úvěru měla Sazka ručit svými akciemi, a to ve výši 150 procent zmíněné částky. "Protože pokud by akcionáři Sazky s něčím takovým byť teoreticky souhlasili, znamenalo by to, že se zcela vzdávají a dávají v šanc hlavní zdroj financování českého sportu," vysvětlil ministr financí.

Premiér Vladimír Špidla dodal, že výše záruky za úvěr se rovná částce roční valorizace důchodů, a do takového rizika vláda jít nechce.

Podle vládního zmocněnce Karla Hrdého ale toto rozhodnutí kabinetu zatím neznamená, že by Česko muselo o pořadatelství světového šampionátu v příštím roce přijít. "Je ve hře celá řada dalších jednání, které dokonce mohou dle informace ředitele Sazky z této kauzy udělat kauzu zcela bezvýznamnou, a samozřejmě potom ještě se nabízejí různá další řešení, jak to mistrovství světa uspořádat."

Státní nebo jiná garance by měla vyřešit situaci, kdy Sazka nemůže za úvěr ručit pozemky pod a v okolí rozestavěné haly. Parcely se ocitly v exekuci kvůli dluhům jejich vlastníka, společnosti Quonex Real, jehož je Sazka poddlužníkem. Pozemky mohou skončit ve veřejné dražbě. Sazka tvrdí, že kvůli tomu, že k pozemkům nemůže, nestačí halu dostavět včas.

V současnosti ve Vysočanech probíhá hrubá stavba velké arény a malé haly. Byly vybetonovány základy a postupně vzniká skelet. Na tyto práce Sazka uzavřela tři objednávky. Podpisy dalších zatím pozastavila do doby, než se vyřeší osud úvěru. Generální ředitel Sazky Aleš Hušák Radiožurnálu už minulý čtvrtek řekl, že pokud vláda rozhodne pozitivně nebo předá věc parlamentu, budou pokračovat v jednáních. Pokud ale bude verdikt vlády negativní, celou stavbu zastaví. "Pro nás je nejdůležitější stanovisko, aby plynuly prostředky do českého sportu a nedávali jsme další peníze do betonu ve Vysočanech," dodal ředitel.

Český svaz ledního hokeje tvrdí, že pokud bude u nás příští rok mistrovství světa, musí se jeho část odehrát v Praze. Členové výkonného výboru tak odmítli možnost přesunout šampionát do Pardubic.

Stanislav Vintr, Aleš Heřmánek, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme