Vedení TOP 09 má před sebou první kolo výběru nástupce Jaromíra Drábka

V TOP 09 dnes oficiálně začne debata o nástupci práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka. Dopoledne se kvůli tomu sejde předsednictvo strany. Drábek odejde z ministerstva na konci října, důvodem je kauza jeho už bývalého náměstka Vladimíra Šišky. Policie ho obvinila z uplácení a soud Šišku poslal minulý týden do vazby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek na konci října odejde z vlády | Foto: Stanislav Peška | Zdroj: ČTK

Definitivní rozhodnutí o novém šéfovi resortu práce ovšem dnes ještě nepadne. Podle ministra zdravotnictví z TOP 09 Leoše Hegera se vedení musí rozhodnout, jestli sáhne do vlastních řad, nebo dá přednost mimostranickému odborníkovi.

„Nepochybuji o tom, že to bude jedno z hlavních témat a v tento moment nechci předjímat žádná jména. V TOP 09 je řada lidí, kteří se zabývali sociální problematikou. Někteří jsou členové sociálního výboru v poslanecké sněmovně a je řada lidí, s kterými TOP 09 mimo své stranické řady spolupracuje. Takže bude záležet na tom, čemu dá vedení strany přednost,“ řekl Leoš Heger.

Sám Jaromír Drábek už minulý týden řekl, že se bude na volbě svého nástupce podílet.

„To je skutečně věc rozhodnutí vedení TOP 09. Já jako místopředseda TOP 09 se na tom budu určitě aktivně podílet. Nicméně není to tak, že bych měl nějaké jméno, které já bych přinesl a já bych doporučoval. Budu se určitě účastnit těch diskusí,“ uvedl Jaromír Drábek.

Seznam několika jmen

Podle šéfa poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové Petra Gazdíka vzejde z dnešní schůzky pravděpodobně jen seznam několika jmen. Také podle místopředsedkyně strany Heleny Langšádlové se dnes jméno Drábkova nástupce ještě nedozvíme. Definitivně rozhodne předseda strany Karel Schwarzenberg.

Podle Gazdíka by měl být ministrem člověk, který si mimo jiné dokáže poradit se spornou zakázkou na informační technologie.

„Který je schopen ty náročné resorty, které resort práce a sociálních věcí v tomto volebním období vykonává, dotáhnout do konce a pokračovat v něm, který je schopný osvětlit ty věci týkající se třeba těch IT zakázek tak,a by došlo k celé průhlednosti toho systému, aby se skutečně zmodernizoval a nevznikaly žádné pochybnosti, že se tma dějí nějaké nekalosti dál,“ řekl.

Místopředseda strany Pavol Lukša věří, že v TOP 09 je lidí, kteří by mohli tento post zastávat, dost. Svůj tip na nového ministra má, ale zatím ho tají.

„Nebudu říkat předem žádné jméno, protože tím bych ho právě diskvalifikoval. Tak já si myslím, že by měl rozumět problematice práce a sociálních věcí. Není to určit jednoduchý resort, ale my máme v TOP 09 dost jmen na to, kteří by byli schopni do toho vlaku vejít, i když to nebudou mít jednoduché,“ sdělil Pavol Lukša.

Lucie Husárová 1, Lenka Jansová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme