Vedení Věcí veřejných rozhoduje, jestli podpoří církevní restituce

Výkonná rada Věcí veřejných dnes řeší, jestli na středečním jednání vlády podpoří církevní restituce. Pokud návrh nepodpoří, hrozí, že jim ODS a TOP 09 vypoví koaliční smlouvu a vláda padne.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Věci veřejné: Karolína Peake, Radek John a Vít Bárta | Foto: ČTK

Na návrhu o vyrovnání státu s církvemi se už dřív všechny koaliční strany dohodly. Věci veřejné ale nyní svůj souhlas podmiňují úspornými kroky na ministerstvech a úřadech.

„Bude to samozřejmě velmi nelehké rozhodování. Nepodporuji žádná radikální stanoviska vůči veřejnosti. Apeluji na to, že do středeční vlády je čas řešení hledat,“ řekl předseda poslanců VV Vít Bárta.

Věci veřejné podle něj nechtějí připustit destabilizaci České republiky v situaci, která není v žádném případě jednoduchá. Ministr financí Miroslav Kalousek je ochotný o úsporách jednat, ne ale v souvislosti s církevními restitucemi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová a komentátor Českého rozhlasu 6 Radko Kubičko na Rádiu Česko

„Je zřejmé, že to byly nápady z pátku na sobotu pravděpodobně ještě při několika lahvích těžkého francouzského vína. Nechci ty nápady shazovat, je možné o nich velmi vážně diskutovat. Ale nelze je spojovat s již uzavřenou dohodou jako podmínku pro to, abychom splnili uzavřenou dohodu. Takhle bychom mohli pokračovat donekonečna.“

Místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová nepředpokládá, že by vláda po zítřku skončila. „Jsem přesvědčena o tom, že zítra ministři Věcí veřejných budou hlasovat pro církevní restituce a budou pro ně hlasovat i poslanci VV,“ řekla Němcová. V současné době už podle ní není chvíle na kompromis.

„Kdyby to byl návrh, který vešel teď, kdyby o něm VV nevěděly, tak se samozřejmě hledá cesta, která bude schůdná pro všechny tři subjekty. Po tak dlouhé době a po tolika jednáních to ale bylo vůči nám a TOP 09 nefér,“ uvedla místopředsedkyně ODS.

Zablokované církevní pozemky ztěžují už 20 let rozvoj měst a obcí

Číst článek

Opozičním sociálním demokratům přijdou finanční kompenzace pro církve nepřijatelné. Podle předsedy poslanců ČSSD Jeronýma Tejce budou zavazovat další generace a o vyrovnání státu s církvemi by podle něj měla rozhodovat veřejnost.

Igor Maňour, ČRo 1 - Radiožurnál, Tomáš Pavlíček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme