Vedení Vojenské policie připustilo problémy ve speciální jednotce SOG

Nejen špatné vztahy a komunikace, ale i ztráta autority velitele mohou za problémy ve speciální jednotce SOG v Afghánistánu. Připustilo to dnes vedení Vojenské policie. Jiné zprávy o selhání v akcích, které se v posledních dnech objevily v českých médiích, ale důrazně odmítlo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimír Ložek | Zdroj: ČTK

Podle náčelníka Vojenské policie Vladimíra Ložka nejsou někteří příslušníci jednotky speciálních operací SOG schopni na pracovní úrovni o problémech mluvit, a proto se informace dostaly do sdělovacích prostředků.

Vedení Vojenské policie se teď snaží vztahy mezi vojáky v této jednotce zlepšit. Svou vinu na situaci nese i velitel jednotky Petr Krčmář. "Došlo ke ztrátě autority velitele útvaru speciálních operací v prosazování denních úkolů," řekl Ložek.

Tři důstojníci včetně velitele jednotky Krčmáře byli odveleni a inspekce ministryně obrany chování SOG v zahraničních misích dále prošetřuje. Vyslechla už více než 40 příslušníků této jednotky. Ti nyní z rozhodnutí náčelníka necvičí, za úkol mají trávit pracovní dobu společně a zlepšovat své vzájemné vztahy.

Náčelník Ložek připouští chyby před akcemi, ale nikoliv při nich. "Nedošlo k žádnému pochybení v průběhu těch akcí, které byly schváleny velitelem kontingentu a následně provedeny. Mohlo dojít k některému pochybení v polemice o šířce mandátu," dodal Ložek. Popřel také, že by ostřelovači jednali na vlastní pěst ve snaze zabít nepřítele, jak se objevilo v některých médiích.

Deník Mladá fronta Dnes ve středu uvedl, že vojáci opustili v boji své britské kolegy a dnes publikoval informaci, že ostřelovači jednotky jednali na vlastní pěst ve snaze dosáhnout "zářezu na pažbě", tedy bojového zásahu nepřítele. Podle Ložka inspekce, kterou dříve vedl, tyto informace prověřovala a nenašla důkazy, že by se zakládaly na pravdě.

Britské ministerstvo obrany se dnes ke kritice českých vojáků ze speciální jednotky vojenské policie v afghánské provincii Hílmand nepřidalo a jejich práci ocenilo. Ložek sám si za svými vojáky stojí. "Podnikám všechna možná opatření, aby se útvar vrátil tam, kam patří, tedy na špici mezi útvary Vojenské policie," zdůraznil.

Přečtěte si také:
Inspekce: Jednotka SOG v Afghánistánu měla slabé velení
Tři české vojáky v Afghánistánu zranilo výbušné zařízení
Druhý kontingent české armády se vrátil z Afghánistánu
Na českou vojenskou základnu v Afghánistánu útočí povstalci
Česko vyšle do Afghánistánu stovku vojáků ze speciální jednotky

Martin Hromádka, Zbyněk Zykmund Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme