Vedení VZP zůstává. Návrhy na změny se na program nedostaly

Návrh na odvolání ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny Pavla Horáka a předsedy správní rady pojišťovny Marka Šnajdra se na program dnešního jednání správní rady pojišťovny nedostaly. Horákovo odvolání žádaly vládní Věci veřejné. Šnajdra navrhovala odvolat opoziční ČSSD.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hostem Štěpánky Čechové byl ředitel VZP Pavel Horák | Foto: Matěj Pálka

Věci veřejné chtějí Pavla Horáka sesadit kvůli obsahu odposlechů telefonátů mezi někdejším pražským primátorem Pavlem Bémem a vlivným podnikatelem Romanem Janouškem.

ČSSD chce poslance za ODS a předsedu správní rady VZP Marka Šnajdra odvolat s tím, že Pavla Horáka řídí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hosty Ozvěn dne byli právník Platformy zdravotních pojištěnců Ondřej Dostál a předseda správní rady VZP a poslanec Marek Šnajdr z ODS

Na zveřejněných nahrávkách se bývalý pražský primátor domlouvá s Romanem Janouškem na obsazení místa ředitele pražské pobočky VZP.

Výběrové řízení, o kterém se v nahrávce hovořilo, nebylo podle Šnajdra nakonec obsazeno.

„Vedoucí místo v pražské pobočce, o kterém se v dialogu hovoří, bylo nakonec obsazeno pracovníkem, který v té době již dlouho pracoval ve VZP. Byl to náměstek ředitele pro řízení krajských poboček,“ vysvětluje Šnajdr, který byl členem výběrové komise.

Podle něj stejně jako celá řada dalších lidí, včetně odborů, kraje, zástupců dozorčích rad.

„Byl to kolektivní orgán. Nešlo a ani nemohlo jít o rozhodnutí ať už ředitele či kterékoli jediné osoby,“ tvrdí Šnajdr.

Podle Platformy zdravotních pojišťoven je systém obsazování vedoucích postů nejen ve Všeobecné zdravotní pojišťovně protiústavní.

VZP schválila pravidla pro snížení počtu lůžek v nemocnicích

Číst článek

„My považujeme za nepřijatelné, aby funkcionáři zdravotních pojišťoven komunikovali s kmotry politických stran. Nicméně to vnímáme jako systémový problém,“ říká právník Platformy zdravotních pojištěnců Ondřej Dostál.

Podle něj ředitel zdravotní pojišťovny odpovídá své správní radě. Správní rada neodpovídá nikomu. V podstatě ji dosazují strany. Podle ústavy má každý občan právo podílet se na správě věcí veřejných buď přímo nebo prostřednictvím volených zástupců. Volby podle ústavy musí být přímé, rovné, všeobecné.

„Žádný občan nemá možnost kandidovat nebo přímo volit funkcionáře zdravotních pojišťoven, ani VZP a ani ostatních,“ říká Dostál.

Renáta Prátová, Veronika Sedláčková, Michaela Vydrová, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme