Veder se hned tak nezbavíme

Tropické vedro se nám nevyhýbá ani dnes. Teploty se stejně jako v minulých dnech vyšplhají nad 30 stupňů. Lékaři proto znovu nabádají, aby lidé nezapomínali v horku pít. Minimálně by měli vypít tři litry tekutin, především minerálek nebo neslazených čajů. Stav bude trvat až do pátku, ale i pak by se podle meteorologů teploty měly snižovat jen pozvolna. Vlně velkých veder čelí celá Evropa. Vysoké teploty jsou také příčinou mnoha požárů. Portugalská vláda kvůli ohni vyhlásila stav veřejné kalamity.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vedro v Paříži

vedro v Paříži | Zdroj: ČTK

Více než třicetistupňová horka jsou a ještě chvíli budou na denním pořádku. Podle meteorologů by se teploty u nás měly snižovat jen pozvolna. Mírně ochladit se má až ke konci týdne.

Horké počasí přitom může mít na svědomí řadu zdravotních komplikací. Třicítku přesahující teploty nesvědčí ani zdravým lidem, natož těm co mají dlouhodobé problémy, třeba astmatikům nebo kardiakům. Ti by přes poledne vůbec neměli vycházet ven. V opačném případě mohou skončit u lékaře.

"To jsou silné nevolnosti, kolapsové stavy, ale i infarkty. Proto platí známá rada lékařů: zdržovat se ve stínu, hodně pít a nevystavovat organismus větší fyzické námaze," upozorňuje mluvčí karlovarské krajské nemocnice Zdena Marková.

Hodně pít bychom měli všichni - nejlépe až tři litry tekutin, a to nejenom vodu, radí lékařka Hana Kabátová z olomoucké hygienické stanice. "V těchto dnech, kdy se poměrně dost potíme, samozřejmě budeme střídat minerálky, protože ty nám dodají do těla zase minerály, které ztrácíme pocením."

Co dělat, pokud se někomu v našem okolí udělá z horka nevolno? "Postiženého odvedeme z přímého sluníčka do stínu, posadíme ho, eventuálně položíme, dáme mu napít, ochladíme mu obličej mokrým kapesníkem a po čase ty příznaky pominou," říká mluvčí pražské záchranky Marek Uhlíř.

Pod třicítku by teploty u nás měly klesnout až v závěru týdne, ve čtvrtek a pátek meteorologové slibují maximálně 29 stupňů Celsia.

Velká vedra mají na svědomí rozsáhlé požáry v Evropě i v severní Americe. V Kanadě lehlo popelem více než 40 tisíc hektarů lesa, desetitisíce lidí musely opustit své domovy a plameny pohltily desítky domů. Lesní požáry zuří také v Portugalsku, a to na více než 70 místech. Oheň tam usmrtil devět lidí a stále se jej nedaří uhasit. Portugalská vláda by nucena vyhlásit stav veřejné kalamity.

Jen o málo lepší je situace v sousedním Španělsku. Aktuální informace nám poskytl velvyslanec Martin Povejšil. "Požáry zasáhly zhruba 10 tisíc hektarů, byly evakuovány řádově stovky španělských obyvatel. Je to každoroční letní starost ve Španělsku, která možná v letošním roce má o to dramatičtější a větší rozměry v důsledku toho, že to léto je i tady mimořádně horké a mimořádně suché."

Ve Francii se v důsledku extrémních teplot uvažuje o odstavení jaderných reaktorů v blízkosti Bretaně. Řeka Loira kvůli nízkému průtoku vody už totiž nestačí zajistit pravidelné chlazení reaktorů, proto bude s největší pravděpodobností rozhodnuto o tomto opatření. Během 10 dnů by se pak mělo jednat o dalších krocích v případě, pokud budou extrémní horka pokračovat. K preventivnímu chlazení jaderných reaktorů, které se vlivem vysokých teplot začínají přehřívat, už přistoupili v Alsasku.

V Británii nepolevující vedra přiměla tamní železnici omezit rychlost na některých nejdůležitějších tratích v zemi. Za rozhodnutím stály obavy, že teploty šplhající nad tropickou třicítku by mohly vést k deformaci kolejnic a následně k nehodám.

Milan Kopp, Jan Šmíd, Viktorie Hošková, Marika Táborská, Daniela Hornová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme