Vedle školek by v Česku mohly začít fungovat i dětské skupiny

Státní mateřské školy jsou často přeplněné a soukromé často nejsou zrovna levné. Pro rodiče předškoláků tak vzniká problém, který by mohl vyřešit nový zákon. Od nového roku by podle návrhu mohl zaměstnavatel zřizovat takzvané dětské skupiny, nebo také dětské koutky. Jejich vznik by byl svázán jen s minimálními podmínkami, například v oblasti hygieny.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Děti v jazykové školce - Liberec

Děti v jazykové školce - Liberec | Foto: Jaroslava Mannová

Ministerstvo práce a sociálních věcí, které zákon připravilo, už na dětech svých zaměstnanců testuje, jak dětský koutek může fungovat.

„Vidím, jak si tady hraje sedm dětí, mají tu dvě pečovatelky - záměrně neříkám učitelky, protože podle návrhu se o děti ve skupině mohou starat pracovnice nejen s pedagogickým, ale také sociálním nebo zdravotnickým vzděláním,“ říká reportérka ČRo, která dětský koutek navštívila.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Terezy Bartůňkové z dětského koutku na MPSV. Téma jsme pak rozebrali s ministrem Jaromírem Drábkem (TOP 09) a Michaelou Marksovou-Tominovou, stínovou ministryní pro lidská práva a rovné příležitosti za ČSSD

Do této dětské skupiny pravidelně dochází asi 17 dětí zdejších zaměstnanců. Některé jsou tu pouze na dopoledne nebo třeba jen dva dny v týdnu - jak potřebují rodiče. Jídlo si děti nosí z domova a tady jim ho ohřejí.

Dětské skupiny je možné zřizovat už teď v rámci obecných předpisů. Je to ale složité. Proto se zatím tato služba u nás nerozšířila. Nový zákon by to měl změnit.

Poskytovatel této nové služby bude nicméně muset dodržet řadu podmínek. Například jedna pečovatelka se může starat maximálně o šest dětí.

Náklady bude možné odečíst z daní

Rodiče za službu budou platit, ale poskytovatel nemůže chtít víc, než jaké budou náklady. Zaměstnavatel také může dětskou skupinu dotovat nebo využít sponzorský dar. Náklady si bude moct odečíst z daní. Rodiče by pak získali novou slevu na dani.

Podle ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09) si na jeho ministerstvu zřízení dětské skupiny vyzkoušeli právě proto, aby věděli, s čím vším se případný zájemce bude potýkat.

„Jde především o hygienické předpisy, ale problém je v tom, že dnes ta pravidla jsou roztříštěna do mnoha různých zákonů, a pokud by se v tom chtěl někdo zorientovat, tak skutečně stráví velmi dlouhou dobu studiem jednotlivých předpisů.“

„Proto na ministerstvu jednak děláme poradenství z této oblasti, ale za druhé – to, co bylo řečeno – připravujeme jednu právní úpravu, jeden zákon, kde budou přehledně znázorněna ta pravidla a také v podstatě návod, jakým způsobem postupovat,“ uvedl Jaromír Drábek v Ozvěnách dne.

Dětská skupina není školka

Ministr ale současně upozornil, že dětská skupina není klasickým předškolním zařízením a ani nemá ambici jím být.

„Skutečně musíme rozlišovat mezi mateřskou školou jako předškolním zařízením, to znamená výchovným, vzdělávacím instrumentem, a dětskou skupinou, která je spíše formou péče o dítě prostřednictvím pečovatelky,“ poznamenal ministr.

Stínová ministryně pro lidská práva a rovné příležitosti za ČSSD Michaela Marksová-Tominová možnost zřizovat firemní dětské koutky sice vítá, plošně to ale problém s nedostatkem míst ve státních školkách podle ní nevyřeší.

„Mluvíme o firmách, které musí mít určitou velikost, musí mít určité kancelářské prostory, aby tam vůbec mohly takovou skupinu umístit. A když si pomyslíte třeba na vesnice, menší města, tak tam takových firem je určitě málo. Toto určitě pomůže ve větších městech, kde takové firmy jsou, ale nevěřím, že to vytrhne trn z paty na menších městech,“ zhodnotila přínos dětských skupin Marksová-Tominová.

Tereza Janouškovcová Bartůňková, mta, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme