Vedoucí katedry podezřelý z plagiátorství? Plzeňská práva Vaveru prošetří, zatím má omezenou funkci

Dosavadní šéf katedry na plzeňských právech František Vavera má prozatím omezenou funkci. Západočeská univerzita chce prošetřit výběrové řízení, díky kterému se do funkce dostal. Rektor univerzity tak reagoval na to, že Vavera aktuálně vede spor s Policejní akademií, která mu kvůli plagiátorství odebrala magisterský i doktorský titul.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

František Vavera. | Foto: Reprofoto ČT

Jak před časem upozornil Zpravodajský web Českého rozhlasu, František Vavera působí od října letošního roku v pozici vedoucího Katedry trestního práva Západočeské univerzity v Plzni (psali jsme ZDE).

A to navzdory tomu, že ještě není vyřešen jeho spor s Policejní akademií, která mu kvůli podezření z plagiátoství odebrala magisterský i doktorský titul. Ještě před časem Západočeská univerzita, která už dříve čelila skandálu s rychlostudenty i plagiátorstvím, tvrdila, že ctí presumpci neviny a spojení Vaverova jména s univerzitou jí nevadí.

Poté, co na případ upozornil Zpravodajský web Českého rozhlasu, se rektor univerzity Miroslav Holeček rozhodl nechat celou věc prošetřit.

"Požádal (rektor) děkana právnické fakulty Jana Paulyho o prošetření a vyjasnění celé záležitosti," vysvětlila mluvčí univerzity Kamila Kolářová.

Podle jejích slov totiž sám rektor nemá pravomoc zasahovat do výběrových řízení na pozici vedoucího katedry ani do ostatních pracovněprávních záležitostí. Proto musel požádat děkana Paulyho, aby prověřil například výběrové řízení, kterým byl Vavera do funkce ustanoven.

"Než k tomu dojde, rektor pana děkana vyzval, aby docentu Vaverovi pozastavil výkon funkce," doplnila ještě mluvčí s tím, že právě kvůli tomu zmizelo Vaverovo jméno z webových stránek školy.

"Plagiát nejhrubšího případu"

Sám Vavera na dotaz Zpravodajského webu Českého rozhlasu uvedl, že žádný takový právní institut nezná. "A tedy ani nemohlo být vůči mé osobě nic takového činěno. Na základě žádosti rektora jsem se dohodl s panem děkanem, že nebudu činit žádné zásadní kroky v rámci katedry bez jeho vědomí," napsal v sms zprávě.

Titul magistra získal Vavera na Policejní akademii v roce 2004, doktorský téže univerzitě o tři roky později. Podle dřívějšího vyjádření rektora Policejní akademie je prý prokázané, že "nepočítaje úvod a závěr diplomové práce - doslovně opsal (zkopíroval) text kolektivní monografie z roku 2003 a toto zkopírované dílo vydal v roce 2004 jako svoji diplomovou práci". V usnesení Nejvyššího správního soudu, který se případem také zabýval, doslova stojí, že se podle školy jedná o "plagiát nejhrubšího případu".

Akademie tak nakonec rozhodla, že Vaverovi oba tituly odebere. Ten se však rozhodl bránit a k Městskému soudu v Praze podal dvě správní žaloby. Mluvčí soudu Markéta Puci před časem pro Zpravodajský web Českého rozhlasu uvedla, že jim byl přiznán odkladný účinek. To znamená, že do doby, než ve věci pravomocně rozhodne soud, diplomy Vaverovi zůstanou.

Policejní akademie mu kvůli plagiátorství odebrala titul. Nyní vede katedru na plzeňských právech

Číst článek

To byl údajně také důvod, proč se Západočeská univerzita nebála Vaveru do čela katedry postavit. "Byl vybrán pro své nesporné odborné kvality a vynikající organizační schopnosti. Vycházeli jsme z presumpce neviny," vysvětlila už před časem mluvčí Kolářová.

Superúředník

Kromě působení na plzeňských právech stíhá Vavera také angažmá u hasičů. Na generálním ředitelství působí jako šéf odboru vnějších vztahů a legislativy, kde se věnuje například i problematice evropských projektů.

Před lety se o něm uvažovalo také jako o kandidátovi na takzvaného superúředníka. Podle služebního zákona by měl na starosti celou státní správu. Zřízení funkce ale tehdy svým vetem zamezil prezident Miloš Zeman.

Věci veřejné jednaly ohledně hlasování o církevních restitucí, Radek John | Foto: Filip Jandourek

Za Milana Chovance (ČSSD) vedl kabinet náměstkyně Moniky Pálkové (KDU-ČSL). Zhruba ve stejnou dobu, kdy mu Policejní akademie odebrala titul, na ministerstvu skončil.

V té době působil Vavera na ministerstvu vnitra. V roce 2010 se stal náměstkem pro veřejnou správu, legislativu a archivnictví, tehdy resortu šéfoval Radek John (VV).

Hana Mazancová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme