Vedoucí žalobce by mohl vybírat jejich nadřízený, ne ministr

Ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) ustoupila žalobcům ohledně změn ve výběrových řízení na vedoucí státní zástupce. Válková to potvrdila po jednání s nejvyšším státním žalobcem Pavlem Zemanem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministryně spravedlnosti Helena Válková a nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman po jednání o přípravě návrhu zákona o státním zastupitelství

Ministryně spravedlnosti Helena Válková a nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman po jednání o přípravě návrhu zákona o státním zastupitelství | Zdroj: ČTK

Žalobci původní ministerskou verzi příslušného zákona kritizovali, dostala by je podle nich do područí politiků. Počítala totiž s tím, že výběr bude jen na ministerstvu spravedlnosti. S novou variantou už je Pavel Zeman spokojený.

„Ministerstvo se zabývá myšlenkou, že by výběrová řízení na vedoucí státní zástupce vypisovalo státní zastupitelství a jmenovalo potom funkcionáře na návrh nejvyššího státního zástupce nebo příslušného vedoucího státního zástupce, což považuji za velice důležité jakožto oddělení státního zastupitelství vlastně od politiky, od moci výkonné,“ poznamenal Zeman.

Spor mezi ministerstvem a žalobci dál trvá u vzniku speciálního zastupitelství zaměřeného na korupci a ekonomickou kriminalitu. O nich bude Válková s nejvyšším státním zástupcem dál jednat.

„Obecně musím říci, že mě příjemně překvapilo, že jsme se v některých, zatím velmi diskutovaných, a řekněme i jinak nahlížených oblastech dovedli dohodnout na dalším pracovním postupu,“ uvedla Válková.

Zákon o státním zastupitelství má jít do připomínkového řízení v dubnu.

Věra Pfeifferová, Václav Rokyta, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme