Vedra, bouřky a kroupy. Častá součást letošního léta se vrací

Silné bouřky znovu zasáhnou Česko. Zřejmě by ale neměly být tak silné jako v červenci. Podle meteorologů by lidé i tak měli raději počítat také s přívalovým deštěm a kroupami, a to hlavně na západě Čech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Blesk | Foto: Marek Pecka

„Aktuálně nám studená zvlněná fronta postupuje přes Německo dále k východu, před ní velmi teplý vzduch, takže během dnešního dne očekáváme, že se teploty budou na většině míst dostávat přes 30 stupňů Celsia,“ informuje meteorolog Miloš Dvořák a dodává:

„V pozdějších odpoledních hodinách očekáváme, že se v Čechách začnou tvořit přeháňky a bouřky, no a ty bouřky pak mohou být samozřejmě doprovázené těmi obvyklými jevy, jako jsou kroupy, přívalové srážky a nárazy větru.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Meteorolog Miloš Dvořák byl hostem Ranního interview na Radiožurnálu

V pátek má být převážně oblačno, občas déšť, přeháňky. Na Moravě a ve Slezsku se mohou vyskytnout bouřky, ojediněle intenzivní. Nejvyšší denní teploty 25 až 28 stupňů, na jihovýchodě až 30 stupňů Celsia.

V sobotu má být polojasno až oblačno, místy přeháňky a bouřky. Nejvyšší denní teploty 26 až 30 stupňů Celsia.

Bouřková aktivita je pro Českou republiku prozatím na nejnižším stupni. Bouřky by proto neměly být podobně ničivé jako na začátku července. Tehdy za sebou nechaly škody za stovky milionů korun. Opatrnost je ale na místě i tentokrát, varuje Dvořák:

„Máme léto, vzduch je přehřátý, a pokud se do něj postupně dostane studená zvlněná fronta, je předpoklad, že tyto jevy začnou vznikat.“

Meteorologové zároveň upozorňují, aby lidé extrémní počasí nepodceňovali, tedy aby v horkách dostatečně pili a nepobývali dlouho na slunci a před bouřkou zajistili volně ležící předměty.

Přívalové deště také mohou rozvodnit jindy suchá koryta řek nebo zatopit sklepy.

Nikola Bojčev, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme